Beceri gerektiren hareketlerin sanal gerçeklik ortamında gerçekleştirilmesi ve orta-sagital planda aynalanmasının motor öğrenme üzerindeki etkilerinin elektroensefalogramla araştırılması
Investigation of the effects of performing skilled movements in virtual reality environment and mirroring across the mid-sagittal plane on motor learning by using the electroencephalogram
  1. Tez No: 907326
  2. Yazar: NUH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER DEMİRALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnme hastalarında, sağlıklı elin hareketlerinin sanal gerçeklik kullanılarak orta-sagittal planda aynalanmasıyla elde edilen etkilenmiş el görüntüsünün rehabilitasyon sürecini hızlandırdığı bildirilmektedir. Altta yatan nörofizyolojik mekanizmanın araştırılması için, sağlıklı katılımcılarda hareket eden elin aynalanmasının direkt gösterilmesine göre beynin elektrofizyolojik yanıtlarında anlamlı farklılık oluşturup oluşturmadığı incelendi. On beş sağlıklı gönüllüde sanal gerçeklik ortamında gösterilen hedeflere baskın olmayan elleri ile uzanırken 32 kanaldan elektroensefalogram kaydedilmiştir. Katılımcılar hareketin başlangıç noktasına geri dönmeden önce hedef noktada 1 saniye beklemişlerdir. Hareketler esnasında katılımcılara sanal ya hareket eden elin kendisinin ya da orta-sagittal planda aynalanmış halinin avatarları gösterilmiştir. Olaya-ilişkin potansiyel ve salınım analizleri için zamansal tetik olarak harekete başlama ve hedefe varış zamanları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In stroke patients, viewing the virtual movements of the affected hand by mirroring the healthy hand's movements in the mid-sagittal plane using virtual reality has been reported to accelerate the rehabilitation process. To investigate the underlying neurophysiological mechanism, we studied whether the mirroring of the moving hand in healthy participants caused significant differences in the electrophysiological responses of the brain compared to the direct view. In fifteen healthy volunteers, 30-channel electroencephalogram and 2-channel electrooculogram were recorded while reaching the targets shown in a virtual reality environment with their non-dominant hand. Participants waited for one second at the target position before returning to the starting point. During the movements, the participants were shown avatars of either the moving hand itself or its mirrored image across the mid-sagittal plane. For event-related potential and oscillation analyses, movement initiation and target arrival times were used as triggers.