Serebellar enfarktların kognitif işlevler üzerine etkisi
The effect of cerebellar infarctions on cognitive functions
- Tez No: 608591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Serebellumun hareketlerin koordinasyonundan beceri gerektiren istemli hareketlerden, postür ve yürüyüşün kontrolünden ve kas tonusunun düzenlenmesinden sorumlu olmasının yanı sıra sensorimotor, vestibüler, emosyonel, kognitif birçok işlevle ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada amaç pür serebellar enfarktı olan hastalarda kognisyonun etkilenip etkilenmediğini araştırmak, PİCA, AİCA, SCA sulama alanların-da oluşan enfarktlarının kognitif açıdan farklılık gösterip göstermediğini ve etkilenimin geçici olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Temmuz 2018-Temmuz 2019 arasında Antalya Eğitim Araş-tırma Hastanesi'ne başvuran pür serebellar enfarktı olan 17 hastaya (enfarkt sonrası 1.ve 4. Ayda) ve 34 sağlıklı gönüllüye yürütücü işlev, akıl yürütme-planlama, kısa süreli bel-lek, karmaşık dikkat, çalışma belleği, lisan, basit dikkat fonksiyonları ve affekti değer-lendiren nöropsikolojik testler uygulandı. Kontrol ve hasta gruplarının sayısal değerleri karşılaştırılırken bağımsız gruplarda t testi, hastaların 1. ay ve 4. ay karşılaştırılmalarında bağımlı gruplarda t testi kullanıldı. İkiden fazla grupta ortalama karşılaştırması ANOVA (varyans analizi) ile yapıldı. Gruplar arası fark post hoc tukey yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that cerebellum is responsible for voluntary movements that require skill in coordination of movements, control of posture and gait and regulation of muscle tone, as well as sensorimotor, vestibular, emotional and cognitive functions. The aim of the study was to investigate whether cognition was affected in patients with isolated cerebellar infarction and to determine whether the infarcts occuring in PICA, AICA, SCA arterial territories showed differences in cognitive profile and whether the effect was transient or permanent. Materials and Methods: 17 patients with isolated cerebellar infarction (1st and 4th month after infarction) who admitted to Antalya Training and Research Hospital between July 2018 and July 2019 and 34 healthy controls were administered neuropsychological tests which evaluated executive function, reasoning-planning, short-term memory, complex attention, working memory, language, simple attention and affective functions. For comparison, the numerical values of the control and patient groups, t-test for independent groups were used. T-test for dependent groups was used for comparison of patients' first and fourth months tests. Mean comparison was performed by ANOVA (variance analysis) in more than two groups. The difference between the groups was determined by post hoc tukey method.