Yüksek karbohidrat diyet ile beslenen sıçanlarda delta 9-tetrahidrokannabinolün kolon dokusu üzerine etkileri
Effects of delta 9-tetrahydrocannabinol on colon tissue in rats fed with high-carbohydrate diet
  1. Tez No: 907331
  2. Yazar: NURJAHAN ROZYYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SEMA BOLKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek karbohidratlı diyetin enerji dengesi üzerindeki zararlı etkisi metabolik hastalıkların gelişmesine ve ilerlemesine yol açmaktadır. İşlevsiz insülin salgılanması hiperinsülinemi (HI) olarak bilinen metabolik bir bozukluğa neden olmaktadır. Araştırmacılar delta 9- tetrahidrokannabinolün (THC) metabolik bozukluklarda terapötik bir ajan olarak kullanılabileceğini bildirmişlerdir. Bu çalışmanın amacı, THC uygulanan Sprague-Dawley sıçan kolon dokusunda yüksek karbohidratlı diyetle ilişkili oksidatif stres, inflamasyon, apoptoz ve kannabinoid reseptörlerinin moleküler mekanizmalarına açıklık getirmektir. Her grupta 7 sıçan olmak üzere toplam 28 adet erkek sıçan, kontrol (K), HI, THC uygulanan K (THC) ve THC uygulanan HI (HI+THC) gruplarına ayrıldı. HI sıçan modeli 12 hafta boyunca içme suyuna %10 fruktoz katılarak oluşturuldu. Deneyin son dört haftasında HI+THC ve THC gruplarındaki sıçanlara intraperitoneal yolla 1.5 mg/kg/gün THC uygulandı. Bu çalışmada, biyokimyasal analizler ile glutatyon seviyesinin HI grubuna göre HI+THC grubunda arttığını bulduk fakat malondialdehit, protein karbonil, katalaz, glutatyon-Stransferaz gibi diğer reaktif oksijen türlerinde önemli bir değişiklik saptanmadı. Kannabinoid reseptörleri, inflamasyon ve apoptoz belirteçlerini tespit etmek için qRT-PCR metodu uygulandığında, G proteinine bağlı reseptör 55 (Gpr55), tümör nekroz faktör-α, nükleer faktör- κB, kaspaz-3, kaspaz-8 ve kaspaz-9 mRNA ifadelerinin HI'ye göre HI+THC grubunda önemli ölçüde arttığı bulundu. Sonuç olarak THC'nin yüksek karbohidrat ile beslenen sıçan kolon dokusunda antioksidan, inflamatuvar ve apoptotik özelliklerinin yanı sıra GPR55 reseptörü üzerinden etki ettiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The detrimental effect of a high-carbohydrate diet on energy balance leads to the development and progression of metabolic diseases. Dysfunctional insulin secretion induces a metabolic disorder known as hyperinsulinemia (HI). Researchers have reported that delta 9– tetrahydrocannabinol (THC) can be used as a therapeutic agent in metabolic disorders. The aim of this study was to elucidate the molecular mechanisms of high-carbohydrate diet-associated oxidative stress, inflammation, apoptosis death pathway and cannabinoid receptors in THCtreated Sprague-Dawley rat colon tissue. A total of 28 male rats were divided into (7 rats in each group) control (C), HI, THC-treated C (THC) and THC-treated HI (HI+THC) groups. The HI rat model was established by adding 10% fructose to the drinking water for 12 weeks. During the last four weeks of the experiment, rats in the HI+THC and THC groups were administered 1.5 mg/kg/day THC intraperitoneally. The findings obtained from biochemical analyses showed that glutathione level significantly increased in the HI+THC group compared to the HI group, but no significant changes were found in other reactive oxygen species such as malondialdehyde, protein carbonyl, catalase, glutathione-S-transferase. When qRT-PCR method was applied to detect cannabinoid receptors, inflammation and apoptosis markers, G protein-coupled receptor 55 (Gpr55), tumor necrosis factor-α, nuclear factor-κB, caspase-3, caspase-8 and caspase-9 gene expressions were significantly increased in HI+THC group compared to HI. In conclusion, we can say that THC acts through the GPR55 receptor, as well as its antioxidant, inflammatory and apoptotic properties, in the colon tissue of rats fed highcarbohydrate diet.