Vaginal akıntılı hastalarda trichomonas vaginalis ve diğer etkenlerin araştırılması, üretilen trichomonas vaginalis suşlarının antiprotozoer ilaçlara duyarlılığının saptanması
  1. Tez No: 40925
  2. Yazar: ŞENİZ SAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGENE BÜGET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
SONUÇLAR VE ÖZET 1- Klinik olarak trikomoniyaz ön tanılı 100 vaginal akıntı örneğinin miroskobik incelemesinde altı hastada T. vaginalis görül müş, bunların ekildiği besiyerlerinde üreme olmuştur. Hastaların bi rinde lam-lamel arası incelemede T. vaginalis görülmemesine rağ men kültüründe üreme görülmüş, böylece yedi hastada (% 7) T. va ginalis saptanmıştır. 2- T. vaginalis dışında diğer vaginit etkenlerinin araştırıl ması için örnekler üreaplasma besiyerine, X ve V faktörlü % 5 lik ko yun kanlı jeloz, glikozlu Saburaud, Chapman ve Endo besiyerlerine ekim yapılmıştır. Kültürlerin incelenmesinde T. vaginalis dışında 23 ünde U. urealyticum, 37 si C. albicans, ikisi C. pseudotropicalis, al tısı Torulopsis cinsi olmak üzere toplam 45 hastada maya şeklinde mantar, beşi S. aureus, 17 si S. epidermidis olmak üzere 22 sinde stafilokok cinsi, dördü alfa hemolitik, üçü non-hemolitik olmak üze re yedi hastada streptokok cinsi bakteriler, biri Proteus, ikisi Esche richia colive dokuzu non -fermentatif olmak üzere 12 hastada Gram negatif çomak üremiştir. Üreyen mikroorganizmaların bazısı tek ba şına bazıları diğer mikroorganizmalarla birlikte üremiştir. 27 akıntı- nrn ekildiği besiyerleri steril kalmıştır. 3- Trichomonas vaginalis suşlarınm antiprotozoer ilaçlara (metronidazol, ornidazol, tinidazol, seknidazol) duyarlıkları makrodi- lüsyon yöntemiyle araştırılmış, sonuç olarak metronidazol ve ornida- zolün, tinidazol ve seknidazole oranla daha etkili olduğu saptanmış tır. 49
Özet (Çeviri)
CONCLUSIONS and SUMMARY 1- Vaginal dicsharges from 100 patients with clinical diag nose of trichomoniasis were examined microscopically and T. vagi nalis was detected in six of them; these were grown on and isolated from the culture media, as well. In one material, T. vaginalis could not be seen microscopically in the wet preparation but there was growth on the culture medium; so, the percentage of the presence of T. vaginalis was clarified as % 7, as a whole. 2- For examining the agents of vaginitis other than T. vagi nalis, the materials were inoculated onto the ureaplasma medium, % 5 sheep-blood agar supplemented with X-and V-factors, glucose - Sabouraud agar, Chapman and Endo media. Excluding the T. vagi nalis, the culture results were as follows: 23 U. urealyticum, 37 C. albicans, two C. pseudotropicalis and six Torulopsis genus adding up to 45 fungi in yeast - form, five S. aureus, 17 S. epidermidis ad ding up to 22 Staphylococci, four alpha - hemolytic, three non - he molytic, adding up to seven streptococci, one Proteus, two Escheric hia coli and nine non-fermentatives adding up to 12 Gram - negative bacilli were obtained from the cultures. Some of the microorganisms were isolated as the simple pathogen, and some were isolated toget her with other pathogens. 27 of the cultures remained sterile. 3- The susceptibilty of the T. vaginalis strains to the antip rotozoal drugs (metronidozole, ornidazole, tinidazole, secnidozole) were tested by the macrodilution method and metronidazole and or nidazole were found more effective with respect to tinidazole and secnidazole. -50-