Konargöçer barınma belleği üzerinden acil durum barınma birimlerine yönelik çözüm önerisi
A proposal for emergency shelters based on nomad shelter cultural heritage
- Tez No: 907359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Anadolu coğrafyası, yüzyıllar ötesinden bu yana süregelen göç hareketlerine ev sahipliği yapan, birçok kültürün bir arada harmanlandığı çok özel topraklara sahiptir. Göçü yaşam biçimi bilen toplulukların çevre koşullarına bağlı olarak ürettikleri barınma ihtiyaçları çözümlerine ait örtük bilgi, canlı tutulmak amacıyla nesilden nesile aktarılmaya çalışılmış, yakın dönemde göçebe toplulukların yerleşik hayata geçişlerindeki artışın sonucu olarak ise bu kültürel aktarımın sürdürülebilirliği tehlike altına girmeye başlamıştır. Yine Anadolu coğrafyasında oluşan depremler sonucunda yerleşik düzene sahip insanlar yerlerinden olurken, yaşamlarında bir belirsizliğe doğru hareketlenme oluşmaktadır. Birbirinden bağımsız olarak görülen bu iki olgudan biri diğerinin acısına şifa olabilecek bilgeliğini, nesiller boyunca deneyimlerini biriktirerek aslında oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı, coğrafyamızın kaderi olarak nitelendirilen deprem gerçeği sonrası ortaya çıkan acılara, ihtiyaçlara yine aynı coğrafyanın kadim bilgeliğinin bir parçası olan Anadolu konargöçer belleğinin şifa, çözüm ortağı olmasına aracı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has always been a homeland for cultures that are on the move; some of them looking for a place to settle down, some trying to earn a living by herding between the abundant landscapes. Nomadic liftesytles of native people has formed cultural heritages that have been passed through generations. Nomad Shelter Cultural Heritage is one of the precious know-hows that has to be kept protected for our future generations. Yoruk people, the Nomads of Anatolia, give up their nomadic lifestyle, and choose to settle down for a sedentary lifestyle. The aim of this thesis is to blend the cultural shelter heritage with the need of emergency shelters that have been always a need in this earthquake sensitive geography, so that one approach can offer a solution to other on going problem. This study aim to be a source for the future studies about this cooperation that will keep the cultural nomadic shelter heritage alive.