Arbacia lixula (LINNAEUS, 1758) in embriyonik gelişim safhaları üzerine kalay (Sn)'in toksik etkilerinin araştırılması
Investigating toksit effects of stannum (Sn) on embriyologic steps of arbacia lixula (Linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 90736
  2. Yazar: FATMA KOÇBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET: Arbacia lixula ( Linnaeus, 1758)' İN EMBRİYONİK GELİŞİM SAFHALARI ÜZERİNE KALAY ( SN )' İN TOKSİK ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI : Anahtar Kelimeler : Kalay, Arbacia lixula, embriyotoksisite Bu çalışmada deniz hayvanları üzerine kalayın olası etkileri kara deniz kestanesi adı verilen Arbacia lixula embriyoları kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçlar larval ve embriyonik bozukluklar, gelişim geriliği ve ölüm gibi morfolojik değişikliklere bakılarak mikroskobik olarak değerlendirilmiştir. A. lixula embriyonik gelişimi üzerine en düşük, zararlı etki gösteren kalay konsantrasyonunun 10“6 M olduğunu göstermiştir. Optimum şartlarda 10”6 M kalay' a 72 saat süre ile maruz kalan A. lixula em biy olarında değişmeden kalan ( normal ) pluteus yüzdesinin % 94.5 kontrol değerine oranla yaklaşık % 23.6 oranında azalarak % 70.9 değerine düşmüştür. Ortamda kalay miktarının artması ile embriyonik gelişimde görülen morfolojik bozukluğa sahip birey sayısında da artışlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK: INVESTIGATING TOKSIT EFFECTS of STANNUM ( Sn ) on EMBRIYOLOGIC STEPS of Arbacia lixula ( Linnaeus, 175&) Key Words : Stannum, Arbacia lixula, embryotoksisite In this study, stannum' s normal effects on sea animals are found by using embryos of Arbacia lixula that is called as black sea urchin. Results are appraised by looking morfologic changes such as embryonic spoilts, development failure and death. It shows that lowest, harmful effect on A lixula is in stannum concentration lO^M. In optimum conditions, constant pluteus ratio ( normal ) in A. lixula embriyos, that are in 10"6 M stannum concentration during 72 hours, is decreased from % 94.5 control value to % 70.9 by showing approximately % 23.6 decrease. It is watched that the number of persons that have got morfologic spoilts on embriyonic development by increasing stannum quantity on this environment. VI