Mırmır (Lithognathus mormyrus, L., 1758) balığının lavra üretimi üzerine bir deneme
  1. Tez No: 65824
  2. Yazar: ADALET ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA G. ALPGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET MIRMIR {Lithognathus mormyrus, L., 1758) BALI?ININ LARVA ÜRETİMİ ÜZERİNE BİR DENEME ALT AY, Adalet Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü Tez Yöneticisi; Prof.Dr. Atilla Alpbaz Temmuz 1997, 48 sayfa Su ürünleri üretiminde, üretimi denenen her yeni türün insanlık için yeni bir besin kaynağı olacağı düşüncesiyle, bu çalışmada Akdeniz ülkeleri ve ülkemiz açısından önemli bir tür olan mırmır {Lithognathus mormyrus, L. 1758) balığının larva üretiminin denenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bireyler 105. güne kadar ele alınmış, çok çeşitli yem kaynaklarının kullanılmasıyla başarı sağlanmıştır. Daha önceleri larva üretiminde kullanılan alg, rotifer ve artemia gibi bilinen canlı yem kaynaklarının kullanıldığı çalışmaların başarısız olması, bizde yeni kaynakların denenmesi fikrini doğurmuştur. Değişik diatom türlerinin, deniz kestanesi yumurtası ve larvalarının, midye, balanus larvalarının, copepod ve siliatların beslemede kullanılması larvaların yaşama yüzdelerini doğrudan etkilemiştir. Yumurtanın elde edilmesi ve inkübasyon döneminde 23,0±1°C olan su sıcaklığı, prelarval ve postlarval dönemde 22,5±1°C, jüvenil dönemde 17±1°C olarak kaydedilmiştir. Larvalarda boy ve ağırlık gelişimleri 30. günden sonra ölçülmeye başlanmış,aylık olarak değerlendirilmiştir. Kasım ayında günlük canlı ağırlık artışı 19,3 mg, Aralık ayında ise 27,4 mg olarak hesaplanmıştır. Çalışma larvaların 2 gr ortalama ağırlığa ulaşıncaya kadar ki dönemi kapsamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON THE PRODUCTION OF STRIPED SEA BREAM {Lithognathus mormyrus, L., 1758) LARVAE ALTAY, Adalet Phd, Faculty of Aquatic Products Supervisor: Prof.Dr. Atilla Alpbaz July, 1997, 48 pages In this study, breeding of Striped Sea Bream {Lithognathus mormyrus, L., 1758) larvae were investigated. The study was made in Sazlıca Areain Foça. This fish is an important marine fish in term of economy in all regions of Mediterrane and is very common in the Izmir Bay of Aegean Sea. At the feeding of Striped Sea Bream {Lithognathus mormyrus, L., 1758) larvae, microalge species such as Chrolle sp., Telraselmis sp., Coscinudiscus sp., Chaetoserus sp. and zooplancton such as Brachionus plicalilis, Artemia salina, some copepoda specieses, eggs of some mollusca specieses, eggs and larvae of echinodermata {Arbacia lixula, Paracentrotus lividus) had been used. Physical and chemical parameters measured were the water temperature (23±1°C), dissolved oxygen concentration (6.7-7.2 mg/lt), pH (7.9-8.1), salinity (%0.38). While the eggs took 24 hours to complete the embrionic development, prelarval phase was completed in 39 hours by consumption of yolk sac. Growing in 105 days as total length, live weight belonging to different periods were given. Open water system had been used from hatchory period to 105th day. It has been understood from the study results that the hatchery production of Striped Sea Bream larvae is possibble. The study which is on the mass production of this fish can be increased. Because this can be a new food source for human beings.