Kaolinit dispersiyonunun reolojik ve dielektrik özelliklerine polivinil alkol (PVA) etkisi
The effect of polyvinyl alcohol (PVA) on rheological and dielectric properties of kaolinite dispersion
  1. Tez No: 90737
  2. Yazar: İDRİS SORAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDOĞAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
KAOLİNİT DİSPERSİYONUNUN REOLOJİK VE DİELEKTRİK ÖZELLİKLERİNE POLİVİNİL ALKOL (PVA) ETKİSİ ÖZET Bu çalışmanın amacı kaolinit kullanılarak hazırlanan süspansiyonun reolojik ve dielektrik özelliklerine polivinil alkolün etkisini incelemektir. Hazırlanan süspansiyonun viskozite değerleri ölçülmüş ve viskozitenin sıcaklık ve konsantrasyonla değişimi incelenmiştir, ölçülen viskozite değerlerinden öz viskoziteler ve aktivasyon enerjileri hesaplanmış ve bu değerlerle ilgili tartışmalar yapılmıştır. Ayrıca polivinil alkol (PVA), bidestile su ve kaolinit kullanılarak hazırlanan süspansiyonun 0-15 °C sıcaklık bölgelerinde dielektrik sabitleri ölçülmüş ve dielektrik sabitinin konsantrasyona ve sıcaklığa bağlı değişimleri incelenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF POLYVINYL ALCOHOL (PVA) ON RHEOLOGICAL AND DIELECTRIC PROPERTIES OF KAOLINITE DISPERSION ABSTRACT The purpose of this study is to investigate the effect of polyvinyl alcohol on rheological and dielectric properties of kaolinite suspension. The viscosity values of prepared suspension have been measured and the dependence of viscosity on temperature and concentration was investigated. The specific viscosity and activation energy have been calculated by using the measured viscosity values and the results obtained are discussed. Dielectric constants in the temperature range from 0 °C to 15 °C of suspension prepared by using polyvinyl alcohol (PVA), bidestileted water and kaolinite have been also measured and its dependence on concentration and temperature have been investigated.