Sentez gazı karışımlarının gaz türbini performans ve emisyonlarına etkileri
Effects of synthesis gas mixtures on gas turbine performance and emissions
- Tez No: 907361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAYHAN KAYADELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Energy, Marine Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fosil yakıt rezervlerinin hızla azaldığı, hava kirliliğinin ve küresel ısınmanın hızla arttığı günümüzde, mevcut kaynakların enerji potansiyelinden azami oranda, minimum kayıpla ve minimum kirletici emisyon salınımı ile istifade edilmesi gerektiği yadsınamaz bir gerçektir. Enerji sektörü, ulaşım, endüstriyel ve askeri faaliyetler gibi çok geniş bir yelpazede kullanım alanı bulan gaz türbinleri, fosil yakıtların daha verimli ve daha çevreci kullanılabilirliğinin tecrübe edildiği güç sistemlerden biridir. Günümüzde gaz türbinleri alanında birçok mühendislik çalışması yapılmakta, bunlar mevcut sistemleri optimize etme ve daha verimli hale getirmeye yönelik çok çeşitli uygulamaları içermektedir. Bu çalışmalardan bazılarında fosil yakıtlara alternatif olabilecek yakıt türleri denenmiş ve farklı katkı maddeleri ile çalışmalar yapılmıştır. Gaz türbinlerinde termodinamik performansa etki eden parametrelerin belirlenmesi ve sistemin optimize edilmesi, imalatında kullanılan materyallerin ve yöntemlerinin geliştirilmesi de bu çalışmalara katkı sağlamıştır. Bu tez çalışmasında, günümüz gereksinimleri ve teknikteki gelişmelere paralel olarak gaz türbinlerinde sentez gazının kullanımı ile CO ve NOx salınımı kontrol altına alınması ve sentez gazının gaz türbini performansına etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Sentez gazının farklı oranlarda hidrojen ve karbon monoksit içeriği ile simülasyonlar yapılmış, performans ve emisyonlar açısından optimum fayda sağlayan sentez gazı muhtevasının belirlenmesi, sentez gazı içerisindeki hidrojen ve karbon monoksitin etkileri incelenmiştir. Ayrıca ana yakıt olarak metan gazı kullanılan bir gaz türbininde farklı oranlarda sentez gazı kullanımı durumunda emisyon ve performansın izlenmesi ve metan gazı içerisindeki sentez gazı oranının gaz türbini performans ve emisyonlarına etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla gaz türbinlerinde alternatif yakıt olarak sentez gazının ve sentez gazının metan gazı ile farklı orandaki karışımlarının etkileri artan basınç oranı değerlerinde analiz edilmiş, ortaya çıkan sonuçlar neticesinde termik verim, net iş, net ısı girişi, eşdeğerlik oranları, özgül yakıt sarfiyatı, NOx ve CO emisyonu değerleri üzerinden performans ve emisyonlara etki eden parametreler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where fossil fuel reserves are rapidly depleting, it is undeniable that existing resources must be utilized to their maximum potential. Gas turbines, with their extensive range of applications in industrial activities, energy sector and transportation require efficient use of fossil fuels and operation with less pollutant emissions as possible. Gas turbines, which find application in a wide range of fields such as the energy sector, transportation, industrial, and military activities, are one of the power systems where fossil fuels can be used more efficiently and in a more environmentally friendly manner. Therefore, numerous engineering studies are being conducted aimed at optimizing existing systems through identifying and optimizing system parameters, developing high-tech materials and manufacturing methods and also through various applications on the use of alternative fuels and fuel additives. In this regard, this study is focused on mitigating CO and NOx emissions and investigate the effects of syngas on gas turbine performance, in line with current needs and technological advancements. Simulations were conducted using syngas with different hydrogen and carbon monoxide ratios, and the composition of syngas that provides optimal benefits in terms of performance and emissions was determined. The effects of hydrogen and carbon monoxide in syngas were also examined. Furthermore, the emissions and performance of a gas turbine fueled primarily by methane were monitored under different ratios of syngas, and the impact of the syngas ratio within methane on gas turbine performance and emissions was investigated. For this purpose, the effects of syngas and its mixtures with methane at different ratios were analyzed in gas turbines under increasing pressure ratio values. Based on the results, parameters affecting performance and emissions, such as thermal efficiency, net work output, net heat input, equivalence ratios, specific fuel consumption, and NOx and CO emissions, were comparatively examined.