Popüler diyetler hakkında konum-zamansal infodemiyolojik bir çalışma
A spatial-temporal infodemiologi̇cal study on popular diets
  1. Tez No: 907377
  2. Yazar: EDA ÇEVİK ORAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Yönetim Bilişim Sistemleri, Public Health, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu doktora tezi, sağlık çalışanları için konum/zamansal infodemiyolojik bir yaklaşımla popüler diyet modellerine toplumun ilgisinin nasıl geliştiğinin ve diyet modellerinin hastalık, besin takviyesi kulanımı gibi kritik konulardaki bilgi kaynaklarının sınıflandırılmasının sunumunu göstermeyi hedeflemektedir. Uygulamada 2019-2024 yılları arasındaki Google Trends verileri üzerinde konumsal, konum/zamansal ve zaman serisi analizleri kullanılarak toplumun beslenme modellerine gösterdiği ilgi betimlenmiştir. Daha sonra bireylerin bu diyetler hakkında internet üzerinden edindiği bilgilerin kaynağı nitel bir sınıflandırma ile değerlendirilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlar ise Python Dash kütüphanesi ile bilgi paneli prototipinde özet halinde grafiklerle desteklenerek sunulmuştur. Sonuç olarak bu çalışmanın, toplumsal sağlığı koruma ve geliştirmede sağlık çalışanlarına ya da politika yapıcılara destek için kullanılabilecek info-izleme için uygulama alanı örneği olarak literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aims to present a spatiotemporal infodemiological approach to understanding how public interest in popular diet models develops and to classify the sources of information regarding critical issues such as diseases and the use of dietary supplements for healthcare professionals. The study describes public interest in dietary models using spatial, spatiotemporal, and time series analyses of Google Trends data from 2019 to 2024. Subsequently, the sources of information that individuals acquire about these diets from the internet are evaluated through qualitative classification. The results of the analyses are presented in summary form, supported by graphics within an information panel prototype developed using the Python Dash library. In conclusion, this study is considered to contribute to the literature as a practical example of an information-tracking tool that can support healthcare professionals and policymakers in protecting and promoting public health.