Gebelerde algılanan cinsiyet rolü ve doğum korkusu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between perceived gender role and fear of childbirth in pregnant women
  1. Tez No: 907378
  2. Yazar: GAMZE BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, gebelerde algılanan cinsiyet rolü ile doğum korkusu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesinde 260 nullipar gebe ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Bem Cinsiyet Rolü Envanteri ve Wijma Doğum Beklentisi/ Deneyimi Ölçeği A Versiyonu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) istatistik programı aracılığıyla; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, pearson korelasyon, lineer regresyon, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study to examine the relationship between perceived gender role and fear of childbirth in pregnant women. The study was conducted in a training and research hospital with 260 nulliparous pregnant women. The data were collected using the Personal Information Form, Bem Gender Role Inventory and version A of the Wijma delivery expectancy questionnaire (W‐DEQ A) prepared by the researchers. The data obtained in the study were evaluated using frequency, percentage, mean, standard deviation, Pearson correlation, linear regression, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyses using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) statistical program.