Kolon ve histerektomi operasyonlarından sonra gelişen cerrahi alan enfeksiyonlarının değerlendirilmesi ve maliyete etkisi
Evaluation of surgical site infections after colon and hysterectomy operations and its effect on the cost
  1. Tez No: 907402
  2. Yazar: NURCAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMURE AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışma bir kamu hastanesinde bir yıllık süre içerisinde abdominal histerektomi ve kolon operasyonları sonrasında gelişen cerrahi alan enfeksiyonlarının (CAE) risk faktörleri, yatış süreleri, hızları ve maliyete etkisinin değerlendirilmesi amacı ile retrospektif olarak yapılmıştır. Veriler ilgili kurumun hastane bilgi yönetim sistemi, fatura sevisi ve enfeksiyon kontrol komitesi kayıtlarından elde edilerek üç ayrı form kullanılarak toplandı. Hastaların sosyo-demografik ve klinik özellikleri, CAE tanısı alan hastaların primer operasyona ait SGK'ya fatura edilen tutarları, CAE tanısı alan hastaların doğrudan tıbbi ilk madde ve malzeme işlem tutarları, SGK ek maliyetini içeren veriler kaydedildi. Abdominal histerektomi olgularının (N=464) 16'sında CAE gelişti, CAE hızı %3.45 bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted retrospectively to evaluate the risk factors, length of stay, rates and cost of surgical site infections (SSI) that developed after abdominal hysterectomy and colon operations in a public hospital within a one-year period. Data were obtained from the hospital information management system, billing service and infection control committee records of the relevant institution and collected using three separate forms. Data including the sociodemographic and clinical characteristics of the patients, the amounts billed to SSI for the primary operation of the patients diagnosed with SSI, the direct medical raw material and material transaction amounts of the patients diagnosed with SSI, and the SSI additional costs were recorded. SSI developed in 16 of the abdominal hysterectomy cases (N=464), and the SSI rate was found to be 3.45%.