Gen düzenleme teknolojisi (CRISPR) ile elde edilen domates genotiplerinin canavar otuna (Phelipanche spp.) karşı dayanıklılık ve gen ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi
Determination of the resistance and gene expression levels of tomato genotypes obtained by CRISPR/CAS9 technology against broomrape (Phelipanche spp.)
- Tez No: 907401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN EMRE KİTİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kök paraziti yabancı ot türlerinden canavar otları (Phelipanche spp./Orobanche spp.), konukçu köküne tutunarak, doğrudan konukçunun besin elementlerine ve suyuna ortak olmaktadırlar. Phelipanche eagyptiaca ve P. ramosa, domates (Solanum lycopersicum L.)'te önemli ekonomik kayıplara neden olan türlerdir. Bu türlerin çimlenmeleri konukçu bitki kökünden salgılanan fitohormonlar olan strigolaktonlara bağlıdır. Bu çalışmada, domateste strigolakton sentezinden sorumlu Carotenoid Cleavage Dioxygenase 7 (SICCD7) geninin ilk ekzonunda CRISPR/Cas9 tekniği kullanılarak 18 nükleotid silinmiş olan 18nt ve 186 nükleotid silinmiş olan 186nt isimli genotipler kullanılmıştır. Bu genotiplerin P. aegyptiaca'ya karşı dayanıklılık durumlarının Petri kabı, hidroponik ve saksı denemeleri, ayrıca RT-qPCR ile CCD7, CCD8 ve Betakaroten genlerinin ifadeleri ve LC-MS/MS cihazı ile orobanchol hormonu miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemelerde homozigot özellikte mutant genotiplerle kıyaslama yapmak amacıyla yabani tip (WT) ve poz
Özet (Çeviri)
Root parasitic weeds, broomrapes (Phelipanche spp. / Orobanche spp.), attach to the host root, thereby directly accessing the nutrients and water of the host plant. Phelipanche aegyptiaca and Phelipanche ramosa are species that cause significant economic losses in tomato (Solanum lycopersicum L.). The germination of these species depends on strigolactones, which are phytohormones secreted by the roots of the host plant. In this study, we utilized the genotypes 18nt and 186nt, which have undergone an 18-nucleotide deletion and a 186-nucleotide deletion, respectively, by modifying the Carotenoid Cleavage Dioxygenase 7 (SICCD7) gene in the first exon using the CRISPR/Cas9 technique. The deletions are in-frame (not knock-out) with 6 and 62 amino acid at the N terminal of the protein. The study aimed to evaluate the resistance of these genotypes against P. aegyptiaca through Petri dish, hydroponic, and pot experiments, as well as to assess the expression of the CCD7, CCD8, and Betacarotene genes via RT-qPCR, and t