Ampute futbol takımı oyuncularının somatotip yapıları ile relatif kol kuvveti ve şut hızı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between somatotype structures and relative arm strength and shooting speed of amputee football team players
- Tez No: 907403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN MARANGOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, ampute futbol takımı oyuncularının somatotip yapıları ile relatif kol kuvveti ve şut hızı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu, Ankara'da yer alan Alves Kablo Ampute Futbol Kulübü ve ODTÜ Teknokent Spor Kulübü'nde oynayan 23 gönüllü erkek sporcu (yaş 27,96±5,20 yıl, boy uzunluğu 176,26±6,79 cm, vücut ağırlığı 68,22±8,49 kg) oluşturmaktadır. Bu kapsamda erkek sporcularda somatotip, relatif kol kuvveti ve şut hızı ölçümleri incelenmiştir. Araştırmaya katılan sporculardan alınan verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS 29.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between somatotype structures and relative arm strength and shooting speed of amputee football team players. The sample group of the study consisted of 23 volunteer male athletes (age 27,96±5,20 years, height 176,26±6,79 cm, body weight 68,22±8,49 kg) playing in Alves Kablo Amputee Football Club and ODTU Teknokent Sports Club in Ankara. In this context, somatotype, relative arm strength and speed measurements were analysed in male athletes. Statistical analyses of the data obtained from the athletes participating in the study were performed using IBM SPSS 29.0 program.