Küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarında makrofaj aktivasyonunda etkili follistatin-like protein 1, high mobility group box1, osteopontin proteinleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between follistatin-like protein 1, high mobility group box1, and osteopontin proteins in macrophage activation in non-small cell lung carcinoma
  1. Tez No: 907412
  2. Yazar: TUĞBA KARAMAN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARAÜZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tümör mikroçevresinde (TME) makrofaj polarizasyonunda rol oynayan endojen proteinlerin etkilerini incelemek amacıyla Follistatin-like Protein 1(FSTL1), High Mobility Group Box1(HMGB1) ve Osteopontin (OPN) proteinlerinin ekspresyonu ve ilişkili makrofaj polarizasyonu belirteçleri araştırılmıştır. Bu çalışmada bu proteinlerin tümör mikroçevresindeki rollerinin ve makrofaj polarizasyonuna olan etkilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: KHDAK (n=15) hastalarından cerrahi olarak çıkarılmış tümör dokularında FSTL1, HMGB1 ve OPN mRNA seviyeleri kantitatif gerçek zamanlı PCR (qRT-PCR) ile ölçülmüştür. Tümör ve tümöre komşu normal dokularda hedef proteinlerin ve makrofaj polarizasyon belirteçlerinin immünohistokimya (IHC) ile ekspresyonları incelenmiştir. Serum örneklerinde ise hedef proteinlerin konsantrasyonları ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: Tümör dokusundaki FSTL1 ve HMGB1 protein ekspresyonları arasında anlamlı bir pozitif korelasyon bulunmuştur (p=0.017). Ayrıca, tümör dokusunda M2 makrofaj belirteci olarak bilinen CD206 protein ekspresyonu ile tümör büyüklüğü arasında pozitif ilişki saptanmıştır (p=0.033). Tümör dokusunda FSTL1 ve OPN genlerinin mRNA ekspresyonu arasında negatif korelasyon gözlenmiştir (p=0.035). Tümör dokuda HMGB1 geninin mRNA ekspresyonu ile tümör büyüklüğü arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir (p=0.002). Sonuç: Elde edilen bulgular, FSTL1, HMGB1 ve OPN proteinlerinin KHDAK'da TME makrofaj polarizasyonu ve tümör büyüklüğü gibi önemli roller oynadığını göstermektedir. HMGB1 ve CD206'nın tümör büyüklüğünün değerlendirilmesinde ve tedavide hedefi olarak incelenmesini desteklemektedir. Gelecek çalışmalar, bu proteinlerin TME'deki sinerjik etkilerini ve mekanizmalarını daha ayrıntılı olarak araştırarak klinik uygulamalar için yeni stratejiler geliştirebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of endogenous proteins Follistatin-like Protein 1 (FSTL1), High Mobility Group Box1 (HMGB1), and Osteopontin (OPN) on macrophage polarization within the tumor microenvironment (TME) of non-small cell lung cancer (NSCLC). The role of these proteins in the TME and their influence on macrophage polarization markers were evaluated. Method: Tumor tissues and adjacent normal tissues were surgically collected from 15 patients diagnosed with non-small cell lung cancer (NSCLC). The mRNA levels of Follistatin-like Protein 1 (FSTL1), High Mobility Group Box1 (HMGB1), and Osteopontin (OPN) were quantified using quantitative real-time PCR (qRT-PCR). The expression of target proteins and macrophage polarization markers in tumor and adjacent normal tissues was assessed through immunohistochemistry (IHC). Additionally, the concentrations of these proteins in serum samples were quantified using ELISA. Results: A significant positive correlation was found between the protein expressions of FSTL1 and HMGB1 in tumor tissue (p=0.017). Furthermore, a positive relationship was observed between the M2 macrophage marker CD206 expression and tumor size (p=0.033). A negative correlation was noted between the mRNA expressions of FSTL1 and OPN (p=0.035). Additionally, a significant correlation was identified between the mRNA expression of HMGB1 and tumor size (p=0.002). Conclusion: The findings suggest that FSTL1, HMGB1, and OPN play significant roles in macrophage polarization and tumor size in NSCLC. The involvement of HMGB1 and CD206 in evaluating tumor size and as potential therapeutic targets is supported. Future studies should explore these proteins' synergistic effects and mechanisms in the TME to develop new clinical strategies.