In vitro evaluation of the surface roughness and wear behavior of occlusal splint materials produced by digital and conventional methods in gastric acid environment
Dijital ve konvansiyonel yöntemlerle üretilmiş oklüzal splint materyallerinin gastrik asit ortamında yüzey pürüzlülüğü ve aşınma davranışının in-vitro olarak incelenmesi
- Tez No: 907413
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KURSOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital ve konvansiyonel yöntemlerle üretilmiş splint materyallerinin gastrik asit ve kontrol grubu olarak yapay tükürüğe maruz bırakılmasıyla aşınma direnci ve yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesidir. Dört polimetil metakrilat (PMMA) materyal (Ceramill A Splint, Keysplint Hard, Probase Cold, Duracryl) üretilmiştir. 16 mm çapında ve 3 mm kalınlığındaki örnekler (n=104) elde edilmiştir. Örnekler gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) (pH:4) ve kontrol grubu (yapay tükürük) (pH:7) olmak üzere 2 alt gruba ayrılmıştır. Yüzey topografisindeki değişikliklerin değerlendirilmesi için üç örnek seçilmiştir, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edilmiştir. Örnekler, gece uyku sırasında reflü atağının simülasyonu için 45 saat boyunca mide asidine maruz bırakılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü (∆Ra) değişimini belirlemek için üç boyutlu (3B) optik profilometre ve aşınma hacmi kaybının belirlenmesi için çiğneme simülatörü (20.000 siklus, 100 N yük) kullanılmıştır. Tüm örnekler 3B model tarayıcı ile taranmış ve hacim kaybı hesaplanmıştır. En düşük yüzey pürüzlülüğü değişimi, kontrol alt grubunda, 3B (1.64±1.34), CAD-CAM (1.38±1.02) ve soğuk akrilik (1.45±1.25) materyallerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmaksızın, sıcak akrilikte (1.20±2.32) gözlendi (p>0,05). Bununla birlikte, GÖRH alt grubunda, en düşük yüzey pürüzlülüğü, 3B (0.65±0.80) ve soğuk akrilik (0.89±0.91) materyallerine göre istatistiksel bir fark olmaksızın CAD-CAM materyallerinde (0.57±0.45) gözlendi, buna karşın sıcak akrilik (2.63±2.64) materyaller, için istatistiksel anlamlı fark vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
The current study's objective is comparing the mechanical characteristics such as; wear resistance and surface roughness of various splint materials that produced by digitally and conventionally exposed with gastric acid and control group as artificial saliva. Four polymethyl methacrylate (PMMA) based materials (Ceramill A Splint, Keysplint Hard, Probase Cold, Duracryl) that produced from different manufacturing methods are chosen. Cylindrical samples (n=104) with 16 mm diameter and 3 mm thickness were obtained. Samples were separated into two subgroups which are Gastroesophageal Reflux Disease (GERD) (pH:4) and control group (Artificial saliva) (pH:7). Three samples from each groups were chosen for scanning electron microscope (SEM). Samples had gastric acid exposure for 45 hours to simulate a reflux attack during sleep at night. Measurements were done for parameters as surface rougness (∆Ra) change by 3D optic profilometer and determining wear volume loss according to chewing simulator (20.000 cycles, load 100 N). Volume loss was computed after a 3D model scanner scanned each material sample. The least amount of surface roughness modification was in heat-cured materials (1.20±2.32) with no statistical difference to the 3D printed (1.64±1.34), CAD-CAM (1.38±1.02) and autopolymerizing Resin (1.45±1.25) materials for artificial saliva (control) subgroup (p>0.05). However, for GERD subgroup lowest roughness was observed in CAD-CAM materials (0.57±0.45) with no statistical difference to the 3D printed (0.65±0.80) and autopolymerizing resin (0.89±0.91), wherease, there is statistical difference for heat-cured (2.63±2.64) materials (p0.05).