Otoriter devletler, neoliberal politikalar: Türkiye'de ve Hindistan'da otoriterleşmenin değişen biçimleri üzerine tarihsel bir karşılaştırma
Authoritarian states, neoliberal policies: A historical comparison on changing forms of authoritarianism in Turkey and India
- Tez No: 907430
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Otoriter devletçilik ve otoriter yönetimler meselesi oldukça uzun bir süredir akademik ve bilimsel tartışmaların merkezinde yer alan önemli çalışma başlıkları olarak varlığını sürdürmektedir. Özellikle son yıllarda dünyanın farklı coğrafi bölgelerinde uç-sağ siyasal partilerin art arda seçim başarıları elde etmeleriyle de başta siyaset bilimciler olmak üzere farklı disiplinlerin bu meseleye yönelik ilgisi artmış bulunmaktadır. Bu doğrultuda otoriter yönetimlerin nasıl iş başına geldikleri, bunun hangi şartlara bağlı olarak gerçekleştiği ve seçmen davranışında bir süredir yaşanmakta olan değişimlerin anti-demokratik eğilimlere sahip siyasal partilerin yükselişinde ne kadar etkili olduğu gibi soruların karşılaştırmalı ülke çalışmalarında sıkça yanıtı aranan sorular olarak öne çıktıkları görülmektedir.Bu çalışmaların önemli bir bölümünde ise sağ popülizmin yükselişine koşut olarak hız kazanan bir otoriterleşme dalgasının tartışılmakta olduğu göze çarpmaktadır. Türkiye ve Hindistan da otoriterleşme başlığı altında hazırlanan çok sayıdaki bilimsel çalışmada kendisine yer bulan iki ülkedir. Ancak bu iki ülkeyi popülizm ve otoriteryanizm arasındaki ilişki üzerinden karşılaştırmalı olarak ele alan çalışma sayısı yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla elimizdeki bu çalışma birbirinden oldukça farklı görünümler sergileyenTürkiye ve Hindistan'da neoliberal dönemde otoriterleşmenin değişen biçimlerini Nicos Poulantzas'ın“otoriter devletçilik”kavramsallaştırması temelinde karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Böylece gerek Türkiye'de gerekse de Hindistan'da otoriter popülist siyasal partilerin yükselişini açıklayan benzer nedenlerin keşfedileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The issue of authoritarian statism and authoritarian governments has been at the center of academic and scientific discussions for a long time. Particularly in recent years, as far-right political parties have achieved successive electoral successes in different geographical regions of the world, the interest of different disciplines, especially political scientists, on this issue has increased. In this regard, it is seen that questions such as how authoritarian governments came to power, under what conditions this took place, and how effective the changes in voter behavior that have been experienced for a while are on the rise of political parties with anti-democratic tendencies, stand out as questions frequently sought answers to in comparative country studies. It is noteworthy that in a significant part of these studies, a wave of authoritarianism that is gaining momentum parallel to the rise of right-wing populism is discussed. Turkey and India are two countries that find a place in many scientific studies prepared under the title of authoritarianism. However, there are almost no studies that examine these two countries comparatively through the relationship between populism and authoritarianism. Therefore, this study aims to comparatively examine the changing forms of authoritarianism in the neoliberal period in Turkey and India, which display quite different appearances, on the basis of Nicos Poulantzas' conceptualization of“authoritarian statism”. Thus, it is thought that similar reasons will be discovered explaining the rise of authoritarian populist political parties in both Turkey and India.