Tekstil endüstrisinde dikim faaliyeti gösteren tesislerde karbon ayak izinin hesaplaması
Calculation of carbon footprint in facilities that perform sewing activities in the textile industry
- Tez No: 907440
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KULEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir ürünün hammadde temininden başlayarak, işlenmesi, üretilmesi, kullanılması ve kullanımından sonra bertarafına kadar tüm süreçleri kapsayan, ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca çevresine verdiği etkilerin hesaplanması, ölçümünün ve raporunun yapılması“Karbon Ayak İzi Hesabı”ile gerçekleştirilmektedir. Karbon ayak izi insan aktivitelerinin ürettiği CO2 emisyonlarının ton birimindeki ağırlığı olarak ifade edilir. CO2, iklim değişikliğinin nedeni olan en önemli sera gazıdır. Ülkemizde en önemli üretim alanlarından biri olan tekstil sektörü çok çeşitli çevresel etkilere sebep olabilmektedir. Tekstil sektörü üzerine yapılan bu çalışmada Sinop Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fason üretim yapan bir tekstil fabrikası çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Çalışmada üretim ve proseste kullanılacak olan elektrik, su, doğalgaz, yakıt, servis araçlarının ayrı ayrı yarattığı kirlilik yükü değerlendirilmiş ve kurumsal karbon ayak izi hesabı yapılmıştır. Karbon ayak izi hesaplamasında ve değerlendirmesinde kullanılan metot, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC)'nin oluşturduğu Tier yaklaşımlarıdır. Bu çalışmada IPCC Tier 1 metodu kullanılarak tesisin kurumsal karbon ayak izi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Calculation, measurement and reporting of the impact of a product on the environment throughout its entire life cycle, from raw material procurement to processing, production, use and disposal after use, is carried out by“Carbon Footprint Calculation”. Carbon footprint is expressed as the weight in tonnes of CO2 emissions resulting from human activities. CO2 is the most important greenhouse gas causing climate change. The textile industry, one of the most important production areas of our country, can cause a wide variety of environmental impacts. In this study conducted on the textile sector, a textile factory engaged in contract manufacturing located in Sinop Organized Industrial Zone was determined as the study area. In the study, the corporate carbon footprint was calculated by evaluating the pollution load separately created by electricity, water, natural gas, fuel oil, and service vehicles to be used in production and process. The method used in carbon footprint calculation and assessment is Tier approaches created by the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC). In this study, the corporate carbon footprint of the facility was calculated using the IPCC Tier 1 method.