İçsel pazarlama stratejileri kapsamında kurum içi kutlama ve hediyelerin çalışanlara etkisinin incelenmesi
An examination of the impact of internal celebrations and gifts on employees within the scope of internal marketing
  1. Tez No: 907444
  2. Yazar: TUĞBA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz iş dünyasında insan faktörü, bir üretim aracı olmanın ötesine geçerek, duyguları, ihtiyaçları ve beklentileri olan bireyler olarak ele alınmaktadır. Çalışanların sadece birer makine gibi değil, hisleri ve motivasyonları doğrultusunda performans sergileyen bireyler olduğu gerçeği, duygusal etkileşimlerin ve içsel motivasyon unsurlarının işletmelerin başarısındaki kritik rolünü vurgulamaktadır. Bu çalışma, içsel pazarlama stratejilerinin, kurumsal hediyeler ve kutlamalar bağlamında çalışanların motivasyonu, bağlılığı ve verimliliği üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. İlk bölümde, içsel pazarlamanın kavramsal çerçevesi ele alınmakta, bu stratejilerin hizmet sektörü başta olmak üzere farklı sektör alanlarındaki rolü detaylandırılmaktadır. İçsel pazarlamanın kökenleri, hizmet pazarlamasının dinamikleriyle ilişkili olarak değerlendirilmekte ve iç müşteri kavramının, çalışan motivasyonunu arttırmadaki önemi vurgulanmaktadır. İkinci bölümde, çalışmanın metodolojisine odaklanılmakta, nitel araştırma yöntemi kullanılarak derinlemesine mülakatlarla elde edilen veriler, katılımcıların içsel pazarlama stratejilerine dair algılarına odaklanılmakta ve deneyimlerini anlamak amacıyla değerlendirilmiştir. Çalışanların özelleştirilmiş hediyeler ve kutlamalar tercih ettiği verilerine ulaşılmıştır. Departmanlar arası eşit hediye ve kutlamaları yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Maddi değer ön planda olmadan çalışanlara yapılan içsel pazarlama uygulamalarının özele hazırlanması, özelleştirilmesi, doğru zaman ve ortamda sunulmasının olumlu etki sağladığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, içsel pazarlama stratejilerinin işletme içindeki dinamikler üzerindeki kritik rolünü ortaya koymaktadır. Kurumsal hediyeler ve kutlamaların çalışanların iş stresini hafifletme, kuruma aidiyet hissini arttırma ve genel verimlilik düzeyleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, bu çalışma, işletmelerin içsel pazarlama uygulamalarını geliştirerek hem çalışan bağlılığını güçlendirebileceğini hem de bu stratejilerin dış müşteri memnuniyetine nasıl olumlu yansıyabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, kurumsal hediyeler ve kutlamaların yalnızca maddi değerler olmadığını, aynı zamanda çalışanların motivasyonunu arttıran ve aidiyet duygularını pekiştiren sosyal ve psikolojik araçlar olarak işlev görebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, the human factor goes beyond being just a tool of production and is regarded as individuals with emotions, needs, and expectations The fact that employees are not just machines, but individuals who perform in line with their feelings and motivations, emphasizes the critical role of emotional interactions and intrinsic motivation elements in the success of businesses. This study aims to examine the effects of internal marketing strategies on employee motivation, commitment, and productivity within the context of corporate gifts and celebrations. In the first part, the conceptual framework of internal marketing is discussed; The role of these strategies in different sectors, especially the service sector, is detailed. The origins of internal marketing are evaluated in relation to the dynamics of service marketing and the importance of the internal customer concept in increasing employee motivation is emphasized. The second part focuses on the methodology of the study, and the data obtained through in-depth interviews using the qualitative research method, focusing on the participants' perceptions of internal marketing strategies and evaluating their experiences. It has been found that employees prefer customized gifts and celebrations. Findings were reached regarding equal gifts and celebrations between departments. It has been observed that preparing and privatizing internal marketing practices for employees without prioritizing financial value and presenting them at the right time and environment has a positive effect. The findings of this study reveal the critical role of internal marketing strategies on the dynamics within the business. Corporate gifts and celebrations are focused on relieving employees' work stress, increasing their sense of belonging to the organization, and overall productivity levels. Additionally, this study shows how businesses can both strengthen employee loyalty by improving their internal marketing practices and how these strategies can positively reflect on external customer satisfaction. As a result, it reveals that corporate gifts and celebrations are not only material values, but can also function as social and psychological tools that increase employee motivation and reinforce their sense of belonging.