Özel markalı ürünlere yönelik tutumların perakendeci prestijine göre incelenmesi
Analysis of attitudes towards private label prodocuts based on retailer prestige
  1. Tez No: 907443
  2. Yazar: İBRAHİM AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Özel markalı ürünler, tüketicilerin marka algısını ve satın alma davranışlarını etkileyen önemli bir faktördür. Bu ürünler, perakende satış noktalarında bulunan ve belirli bir perakende zinciri veya mağaza için özel olarak üretilen, ürettirilen ve satışa sunulan ürünlerdir. Ancak bu ürünlerin satış oranları üretici markalarından düşüktür. Bunun farklı nedenlerinden biri de özel markalı ürünleri satan marketin prestijine yönelik algı olarak kabul edilebilir. Özel markalı ürünlere yönelik market prestiji bağlamında tutum, algı ve davranış incelemesi, tüketicilerin bu ürünlere olan bakış açılarını ve satın alma eğilimlerini anlamak için önemlidir. Bu inceleme, pazarlama stratejilerini oluştururken ve hedef kitleye uygun ürünler sunarken önemli bir kılavuz sağlayabilir. Nicel araştırmaya dayanan bu çalışmada anket yardımıyla 448 kişilik bir örneklemden toplanan veriler analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre ulusal market zincirlerinin prestijinin indirimli market zincirlerinden daha yüksek olduğu, Yüksek prestijli kabul edilen marketin özel markalı ürünlerine yönelik tüketici tutumlarının daha pozitif olduğu, indirimli marketlerin özel markalı ürünlere yönelik tutumun ulusal zincirlerden daha pozitif olduğu belirlenmiştir Bu sonuçlarla birlikte ulusal zincir marketler kadar indirimli zincirlerin de tüketicilerin belirli bir kısmı tarafından yüksek prestijli algılandığı da tespit edilmiştir. Yoğun olarak ulusal market zincirinden alışveriş yapan tüketicilerin ulusal market zincirlerinde satışa sunulan özel markalı ürünlere yönelik tutumlarının diğer insanlardan farklılaşmadığı ancak yoğun olarak indirimli marketten alışveriş yapan tüketicilerin indirimli marketlere ait özel markalı ürünlere yönelik tutumlarının daha pozitif olduğu bulunmuştur. Son olarak, yoğun şekilde tercih ettiği marketi prestijli gören tüketicilerin de tercih ettiği marketteki özel markalı ürünlere yönelik daha pozitif bir tutuma sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Private label products are a significant factor influencing consumers' brand perceptions and purchasing behavior. These products are specifically produced, commissioned, and offered for sale by certain retail chains or stores. However, their sales rates tend to be lower than those of manufacturer brands. One potential reason for this is the perception of the store's prestige that sells these private label products. An analysis of attitudes, perceptions, and behaviors within the context of store prestige concerning private label products is crucial for understanding consumers' perspectives and purchasing tendencies toward these items. This analysis can serve as a valuable guide when forming marketing strategies and offering products tailored to the target audience. In this quantitative study, data collected from a sample of 448 individuals via a survey were analyzed. The results revealed that the prestige of national retail chains is perceived to be higher than that of discount chains, and consumer attitudes towards the private label products of high-prestige stores are more positive. However, attitudes toward private label products in discount stores are more positive than those toward products in national chains. Additionally, it was found that discount chains, like national chains, are perceived as prestigious by a segment of consumers. Consumers who primarily shop at national retail chains did not show significantly different attitudes toward private label products compared to others, whereas those who predominantly shop at discount stores exhibited more positive attitudes towards the private label products of these stores. Lastly, consumers who view their preferred store as prestigious were found to have more favorable attitudes towards the private label products of that store.