Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretim teknolojisine yönelik tutumlarının incelenmesi
An investigation into social studies teacher candidates' attitudes toward instructional technologies
  1. Tez No: 907445
  2. Yazar: SELEN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı,“Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının öğretim teknolojisine yönelik tutumlarının incelenmesidir”. Bu araştırma kapsamında 2022-2023 eğitim-öğretim yılında sosyal bilgiler öğretmen adaylarının öğretim teknolojisine yönelik tutumları incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde 1., 2., 3. ve 4. sınıf Sosyal Bilgiler Eğitim Programında öğrenim gören 555 öğretmen adayından oluşmaktadır. Verileri toplamak için araştırmanın amacına uygun bir şekilde ilgili literatür incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Metin, Kaleli Yılmaz, Coşkun ve Birişçi (2012) tarafından geliştirilen“Öğretim Teknolojilerine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretim Teknolojilerine Yönelik Tutum Ölçeğinden elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS 27 Program'ından faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre çalışmanın güvenirlik analizi Cronbach Alfa katsayısı ölçüldüğünde 0.789 ile iç tutarlılık açısından yüksek düzeyde güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarına uygulanan ölçek kapsamında elde edilen veriler sonucunda, öğretmen adaylarının öğretim teknolojilerine yönelik tutumlarının oldukça iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının demografik özelliklerine dair elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, internet kullanım sıklığı ve internet kullanım amacı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sınıf düzeyi ve internet erişim olanağı değişkenlerinin bazı alt boyutlarında ise anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuçlar, benzer çalışmalarla tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is“to examine the attitudes of Social Studies teacher candidates towards instructional technology.”Within the scope of this research, the attitudes of Social Studies teacher candidates towards instructional technology during the 2022-2023 academic year were examined. The study group of the research consisted of 555 teacher candidates studying in the 1st, 2nd, 3rd, and 4th years of the Social Studies Teaching Department at Akdeniz, Aksaray, Gazi, and Nevşehir Hacı Bektaş Veli Universities during the 2022-2023 academic year. To collect data, the relevant literature was reviewed in accordance with the purpose of the research. As the data collection tool, the“Attitude Scale Towards Instructional Technologies”developed by Metin, Kaleli Yılmaz, Coşkun, and Birişçi (2012) was used. For the analysis of the data obtained from the Attitude Scale Towards Instructional Technologies, IBM SPSS 27 software was used. According to the results obtained from the research, when the reliability analysis of the study was measured using Cronbach's Alpha coefficient, it was found that the study had a high level of internal consistency with a score of 0.789. Based on the data obtained from the scale applied to Social Studies teacher candidates, it was determined that the candidates had quite positive attitudes towards instructional technologies. According to the findings regarding the demographic characteristics of the teacher candidates, no significant difference was found in terms of gender, frequency of internet use, or purpose of internet use. However, significant differences were found in some sub-dimensions related to grade level and internet access availability. The results were discussed in relation to similar studies, and recommendations were made.