2019-2024 yerel seçimlerinin seçmen ve belediye başkan adayları üzerinden incelenmesi: Aksaray Merkez İlçesi örneği
Examining the 2019-2024 local elections through voters and mayoral candidates: Aksaray Central District example
  1. Tez No: 907450
  2. Yazar: BÜŞRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yerel yönetimler, mahalli alanda yaşayan sakinlerin yerel nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere varlık bulmuş idari yapılardır. Belediyeler, sorumluluk alanı ve görevleri açısından diğer yerel birimlerden daha geniş bir hizmet alanına ve türüne sahiptir. Belediye başkan adayları da seçim çalışmaları ile halkın dikkatini çekmeye ve oy oranını arttırarak seçimi kazanmaya çalışmaktadır. Bu çalışma, 2019 ve 2024 yerel seçimleri kapsamında Aksaray ili merkez ilçesindeki belediye başkan adaylarının ve seçmenlerin davranışları arasında nasıl bir ilişkinin olduğunun incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini, Aksaray merkez ilçesinde bulunan ve her iki seçimde de oy kullanan seçmenler oluşturmaktadır. Örneklem olarak ise, aday ve seçmen kavramı çerçevesinde Aksaray merkez ilçesi belediye başkan adayları ve evren içerinden kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 60 seçmen seçilmiştir. İki farklı örneklem için iki farklı mülakat formu hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Aksaray'da 2019 ve 2024 seçim dönemleri karşılaştırıldığında, AKP'nin kalesi konumunda bulunan Aksaray ilinde seçmenin oy verme davranışında değişiklikler yaşandığı ve bu değişikliklerin aday tercihi ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşulların iktidar partisi üzerinden yerele yansıdığı görüşünün hâkim olduğu sonucunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Local governments are administrative structures that have come into existence to meet the local needs of residents living in the local area. Municipalities have a wider service area and type than other local units in terms of their area of responsibility and duties. Mayoral candidates also try to attract the attention of the public with their election campaigns and win the election by increasing the vote rate. This study was conducted to examine the relationship between the behaviors of mayoral candidates and voters in the central district of Aksaray province within the scope of the 2019 and 2024 local elections. The universe of the study consists of voters in the central district of Aksaray who voted in both elections. As a sample, the mayoral candidates of the central district of Aksaray and 60 voters determined by the snowball sampling method from the universe were selected within the framework of the concept of candidate and voter. Two different interview forms were prepared for two different samples. In line with the findings obtained, when the 2019 and 2024 election periods in Aksaray are compared, it is concluded that there have been changes in the voting behaviour of the voters in Aksaray province, which is the stronghold of AKP, and that these changes have been reflected on the candidate preference and the economic conditions in the country through the ruling party.