Prof. Dr. Mehmet Cemal Sofuoğlu hayatı ve ilmî kişiliği
The life and scientific personality of Prof. Dr. Mehmet Cemal Sofuoğlu
- Tez No: 907451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CANAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Prof. Dr. Mehmet Cemal Sofuoğlu Hayatı ve İlmî Kişiliği”başlıklı bu tez, Hadis alanında çalışmalar yapmış bir akademisyenin, İslâm geleneği ve Müslümanlar üzerine kafa yormuş bir mütefekkirin, öğrenciler yetiştirmiş bir hocanın ve birçok insanın hayatına fikir ve eylemleriyle dokunmuş bir münevverin yaşam serüvenini ele almaktadır. Çalışma, amaç, yöntem ve kaynaklar hakkında bilgi içeren bir“Giriş”ve iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Sofuoğlu'nun hayat hikâyesine dair bilgiler sunulmaktadır. Doğumu, eğitim süreci, kamu görevleri, akademik hayatı, evliliği, kişiliği ve vefatına dair hususlar bu bölümde yer almaktadır. İkinci bölüm, Sofuoğlu'nun eserlerine ayrılmıştır. Kendisinin telif eserlerinin yanı sıra Türkçe'ye kazandırdığı tercüme eserler, tezler ve makaleler incelenmiştir. Söz konusu eserler hakkında genel bilgilerin yanı sıra muhtevalarına dair ayrıntılara yer verilmiş ve her bir eserin literatüre katkıları ifade edilmiştir. Tez, Sofuoğlu'nun hayatı, kişiliği ve eserleri hakkında kaleme alınan bir değerlendirme ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation titled“The Life and Scientific Personality of Prof. Dr. Mehmet Cemal Sofuoğlu”deals with the life adventure of an academician who worked in the field of Hadith, a thinker who pondered on Islamic tradition and Muslims, a teacher who trained students, and at the same time an intellectual who touched the lives of many people with his ideas and actions. Our study consists of an“Introduction”providing information about the purpose, methodology, and sources, and two main chapters. The first chapter offers details about the biography of Sofuoğlu. It covers his birth, educational background, public duties and academic career, marriage, personality, and aspects related to his death. The second chapter is devoted to the works of Sofuoğlu. In addition to his copyrighted works, his translated works into Turkish have been examined, and his dissertations and articles have been analysed by us. In addition to general information about the works in question, details about their contents are given and also the contributions of each work to our literature are tried to be expressed. Our dissertation ends with an evaluation of Sofuoğlu's life, personality and works.