Maker süreç farklılaştırma yaklaşımına dayalı fen bilimleri etkinliklerinin özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarına etkisi
The effect of science activities based on maker process differentiation approach on the creativity of gifted students
  1. Tez No: 907465
  2. Yazar: ERMAN KAYIŞDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİD AYHAN MELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı Maker Süreç Farklılaştırma Yaklaşımına Dayalı Fen Bilimleri Etkinliklerinin Özel Yetenekli Öğrencilerin Yaratıcılıklarına Etkisinin araştırılmasıdır. Bu araştırma deney ve kontrol gruplu ön test son test deneysel desene dayalı bir nicel araştırmadır. Eskişehir ve Ankara illerinde Bilim ve Sanat Merkezlerinde eğitim alan özel yetenekli 24 öğrenci (deney grubu 12 ve kontrol grubu 12 öğrenci) örneklemi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak geliştirilen etkinlikler aracılığı ile yaratıcılık testi ve sosyal geçerlilik formları kullanılmış olup veriler SPSS 23 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre Maker süreç farklılaştırma yaklaşımına dayalı fen bilimleri etkinliklerinin deney grubunda yer alan özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarında anlamlı olarak artışa yol açmış olup; sosyal geçerlilik açısından öğrenciler ve öğretmenler tarafından kullanılabilirliği yüksek bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda Maker süreç farklılaştırılmasına dayalı fen bilimleri etkinliklerinin özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarında artışa neden olduğu görülmüştür. İleri araştırmalara yönelik olarak, farklı modeller kullanılarak farklı derslere dayalı farklılaştırma etkinliklerinin geliştirilip etkilerinin sınanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of science activities based on the Maker Process Differentiation Approach on the creativity of gifted students. This research is a quantitative research based on pre-test post-test experimental design with experimental and control groups. The sample consists of 24 gifted students (12 students in the experimental group and 12 students in the control group) who receive education in Science and Art Centers in Eskişehir and Ankara. Creativity test and social validity forms were used through the activities developed as data collection tools and the data were analyzed with SPSS 23 program. According to the findings of the study, science activities based on the Maker process differentiation approach led to a significant increase in the creativity of gifted students in the experimental group; and its usability by students and teachers was found to be high in terms of social validity. As a result of the research, it was seen that Science Activities Based on Maker Process Differentiation caused an increase in the creativity of gifted students and it is recommended that the research be developed based on different models and lessons.