MEB'in hazırladığı 6. sınıf matematik ortak sınavının matematik dersi öğretim programına ve Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmesi
Examination of the 6th grade mathematics joint exam prepared by MEB according to the mathematics course teaching program and the Renewed Bloom Taxonomy
- Tez No: 907468
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Eğitimin en önemli paydaşlarından biri ölçme ve değerlendirme aşamasıdır. Kurumlarda bilginin ne ölçüde öğrenildiğini belirlemek için süreç değerlendirmesi yapılmaktadır. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığı bazı kademelerin yazılı sınavlarını kendi uzmanlarıyla hazırlayarak Türkiye'de ortak sınav düzenlemiştir. Bu çalışmada 2023-2024 eğitim öğretim yılı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan matematik sınavını, Matematik Öğretim Programına ve Yenilenmiş Bloom Taksonomisi (YBT)'nin yatay-dikey boyutuna göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2023-2024 eğitim öğretim yılı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ortak sınav soruları ve Matematik Öğretim Programı incelenerek nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Veriler Milli Eğitim Bakanlığı'nın sitesinde yayımlanan 2023-2024 eğitim öğretim yılı 6. sınıf matematik ortak sınavı ve Ortaokul Matematik Öğretim Programı yardımıyla toplanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. İki alanında uzman akademisyen ve iki matematik öğretmeniyle birlikte çalışılarak 52 tane matematik sorusunu Matematik Öğretim Programındaki kazanımlara göre sınıflandırılmış aynı zamanda YBT'ye göre basamaklarla eşleştirilmiştir. 2023-2024 eğitim öğretim yılı 6. sınıf matematik sınavı soruları YBT'nin bilişsel süreç boyutuna göre incelendiğinde soruların alt düzey bilişsel basamaklarda yığıldığı, bilgi birikim boyutuna göre incelendiğinde ise çoğunlukla işlemsel bilgi basamağında olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınav soruları Matematik Öğretim Programına göre analiz edildiğinde soruların genellikle kazanımları karşıladığı fakat bazı kazanımların hiçbir soruyla eşleştirilemediği elde edilen sonuçlar arasındadır. Sonuçlar incelendiğinde; bilişsel süreç bakımından alt seviyeyi ölçmeye dayalı bir sınav olduğundan soruların zorluk derecesinin kolay olduğu düşünülmektedir. Sınav sorularının frekansları incelendiğinde basit bilişsel seviye ölçmeye dayalı bir sınav olduğu sonucu tahmin edilmektedir. Sınav soruları analiz edildiğinde öğrenme alanlarının ve kazanımların eşit oranda dağılmadığı aynı zamanda hiç soru sorulmayan kazanımların olduğu gözlemlenmiştir bu da sınavın kapsam geçerliliğinin düşük olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Kurumlarda yapılacak olan süreç ve sonuç değerlendirme sınavlarının YBT'nin üst bilişsel basamaklarına göre hazırlanması ve Matematik Öğretim Programına göre homojen bir dağılım sağlaması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important features of education is the calculation and evaluation phase. Process evaluation is carried out to determine the extent to which it has been learned in institutions. In the 2023-2024 school year, the Ministry of National Education has prepared the written exams of some levels in its own details and organized a common exam in Turkey. The 2023-2024 school year of this program has divided the mathematics exam prepared by the Ministry of National Education according to the Extreme-vertical dimension of the Mathematics Curriculum and the Renewed Bloom Taxonomy (RBT). For this purpose, the 2023-2024 school year has been examined by the Ministry of National Education, the common exam information and the Mathematics Curriculum, and the data has been obtained with the preparatory analysis method, which is one of the qualitative research methods. The data was collected with the help of the 6th grade mathematics middle exam and the Middle School Mathematics Curriculum published by the Ministry of National Education. Descriptive analyzes were used in the analysis of the data. Working with two expert academicians and two mathematics teachers in two fields, 52 mathematics courses were classified according to the records in the Mathematics Curriculum and were also matched with the steps according to RBT. It is reached that the questions are piled up in the lower layers according to the details of the systematic process dimension of the 2023-2024 school year 6th grade mathematics exam RBT, and that they are more in the operational knowledge step according to the knowledge accumulation dimension. The analysis problems of the exam content are generally among the results obtained according to the Mathematics Curriculum, but some portables cannot be matched with any questions. The results of the results; the difficulty level of the questions of your exam based on those showing a low level in terms of mathematical process is easily realized. The frequencies of the exam questions are estimated as an exam based on simple methods. It has been observed that the change in the exam situation analysis learning and sustainability are not distributed equally, and there are sustainable ones where no questions are asked, and this results in the continuation of the scope of the program is low. It is recommended that the process and result evaluation exams to be held in institutions be prepared according to the upper levels of RBT and a homogeneous distribution according to the Mathematics Curriculum.