5. sınıf Türkçe dersinin aile okuryazarlığıyla ilişkilendirilmesine yönelik bir eylem araştırması
Engaging family literacy with 5th grade Turkish course: An action research
  1. Tez No: 907482
  2. Yazar: İMRAN NAZİKE AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TEPELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Geçtiğimiz yıllarda okulların kapatılması, eğitimin kesintili devam etmesi, yüz yüze eğitime aralar verilmesi, eğitimin hibrit olarak yürütülmesi gibi sebeplerden dolayı eğitimde velilerin sorumluluğu artmıştır. Aile okuryazarlığı kavramı velilerin eğitilmesini, velilerin ve öğrencilerinin okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesini ve etkileşimli saatlerini içermektedir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseniyle yürütülmüştür. Çalışmanın eylem planı döngüsünde yer alan katılımcıları; bir devlet okulundaki 5. sınıf öğrencileri, bu öğrencilerin velileri ve bu öğrencilerin 5. sınıf Türkçe öğretmenidir. Verilerin toplanmasında gözlem, görüşme, dokümanlar, alan notları, günlükler, video ve ses kayıtları kullanılmıştır. Elde edilen bulgular tümevarımsal içerik analiziyle çözümlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmanın öğrenci ve velilerin dil becerilerinin gelişimine katkı sağladığı; aile üyelerinin birbiriyle olan etkileşimini, Türkçe dersine yönelik öğrenci katılımını ve veli bilincini arttırdığı; okuma alışkanlığına olumlu etkilerinin olduğu, veli, öğretmen ve öğrenci arasındaki bağı güçlendirdiği söylenebilir. Özetle aile okuryazarlığı ile 5. sınıf Türkçe dersinin bütünleştirilmesinin, öğretim sürecine olumlu katkılar sağladığı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the responsibility of parents in education has increased due to reasons such as school closures, interrupted education, interruptions in face-to-face education, and hybrid education. The concept of family literacy includes educating parents, developing literacy skills of parents and students, and interactive hours. The study was conducted with an action research design, one of the qualitative research methods. The participants in the action plan cycle of the study were 5th grade students in a public school, the parents of these students, and their 5th grade Turkish teachers. Observation, interviews, documents, field notes, diaries, video and audio recordings were used in data collection. The findings were analyzed with inductive content analysis. As a result, it can be said that this study contributed to the development of language skills of students and parents; increased the interaction of family members with each other, increased student participation and parent awareness in Turkish lessons; had positive effects on reading habits, and strengthened the bond between parents, teachers, and students. In summary, it can be said that the integration of family literacy with the 5th grade Turkish course has positive contributions to the teaching process of Turkish language.