STEM etkinlikleriyle desteklenmiş Ters Yüz Öğrenme Modelinin öğrencilerin akademik başarısına, fene yönelik olumlu tutum geliştirmelerine ve STEM mesleklerine yönelik ilgilerine etkisi
The effect of Flapped Learning Model supported with STEM activities on students' academic success, their development of positive attitude towards science, and their interest towards STEM professions
- Tez No: 907483
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) etkinlikleriyle desteklenmiş Ters Yüz Öğrenme Modeli'nin (TYÖM), öğrencilerin akademik başarılarına, fen bilimlerine yönelik tutumlarına ve STEM mesleklerine olan ilgilerine etkisini incelemektedir. Araştırmada, deney grubuna TYÖM ile STEM etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubuna yapılandırmacı yaklaşım uygulanmıştır. Çalışmanın temel problem cümlesi, TYÖM temelli STEM etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarıları, fen bilimlerine yönelik tutumları ve STEM mesleklerine ilgileri üzerinde etkili olup olmadığını sorgulamaktadır. Araştırmada, deney ve kontrol gruplarındaki öğrenciler üzerinde ön test ve son testler uygulanmıştır. Araştırma hipotezleri, iki grup arasında akademik başarı, fen bilimlerine yönelik tutum ve STEM mesleklerine olan ilgi açısından anlamlı farklar olup olmadığını test etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma bulguları, STEM etkinlikleriyle desteklenmiş TYÖM' nin öğrencilerin fen bilimlerine yönelik tutumlarında, akademik başarılarında ve STEM mesleklerine olan ilgilerinde olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Demografik analizler, deney ve kontrol grupları arasında cinsiyet, karne notu, ebeveyn eğitim düzeyi, gelir ve aile yapısı gibi temel parametreler açısından benzerlikler bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu benzerlikler, çalışmanın sonuçlarının bu faktörlerden bağımsız olarak genel bir geçerlilik sunduğunu düşündürmektedir. Araştırma, STEM etkinlikleriyle desteklenmiş TYÖM' nin, öğrencilerin fen bilimlerine yönelik tutumlarını ve genel akademik başarılarını olumlu yönde etkilediğini ve STEM mesleklerine olan ilgilerini artırdığını ortaya koymuştur. Ancak, fen, matematik, teknoloji ve mühendislik alanlarındaki kısa dönem performans değişikliklerinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Bu bulgular, STEM disiplinlerindeki bilgi ve becerilerin daha uzun süreli ve yoğun çalışmalar gerektirdiğini düşündürmektedir. Eğitim politikaları ve uygulamalarında, öğrencilerin fen bilimlerine yönelik olumlu tutumlarını geliştirmeye yönelik stratejilerin benimsenmesi ve STEM alanlarındaki akademik performansı artırmak için daha uzun süreli ve sistematik yaklaşımların uygulanması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of the Flipped Learning Model (FLM), supported by STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) activities, on students' academic achievement, attitudes towards science, and interest in STEM professions. In the study, STEM activities with TYÖM were applied to the experimental group, while the traditional constructivist app roach was applied to the control group. The main problem statement of the study questions whether TYÖM-based STEM activities are effective on students' academic achievements, attitudes towards science, and interest in STEM professions. In the study, pre-test and post-test were applied to the students in the experimental and control groups. There search hypotheses is to test whether there are significant differences between two groups in terms of academic achievement, attitudes towards science, and interest in STEM professions. Research findings Show that TYÖM supported by STEM activities has positive effects on students' attitudes towards science, their academic success and their interest in STEM professions. Demographic analyze es revealed that there were similarities between the experimental and control groups in terms of basic parameters such as gender, report card grades, parental education level, in come and family structure. These Similarities Suggest That The Study's Results Offer general validity regardless of these factors. There search revealed that TYÖM, supported by STEM activities, positively affected students' attitudes towards science and their general academic achievement, and in creased their interest in STEM professions. However, short-term performance changes in science, mathematics, technology and engineer in gfield were not statistically significant. These Findings Suggest That Knowledge And in STEMdisciplines require longer-term and intensive studies. It is emphasized that educational policies and practices should adopt strategies to students' positive attitude sm towards science and implement longer –terman sySTEMatic approaches increase academic performance in STEM fields.