Tabakalı yaklaşım yöntemi ile betonarme döşemelerin analizi
Analysis of reinforced concrete slaps with lamination approach method
- Tez No: 90751
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada tek veya çift yönlü statik yüklere maruz kalan, tabakalı, betonarme döşemelerin kritik yük analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın matematiksel analizinde birinci derece kayma deformasyon teorisi ve varyasyonal enerji metodu kullanılmıştır. Problemin çözümünde, nümerik çözüm yöntemlerinden biri olan Sonlu Elemanlar Metodu kullanılmış olup, dokuz düğümlü izoparametrik dörtgen elemanlardan yararlanılmıştır. Betonarme döşemenin gerilme analizi yapılarak kritik yük için gerilme yığılmaları dikkate alınmıştır. Kritik yükler ise, ters iterasyon metoduyla hesaplanmıştır. Sonuç olarak, betonarme döşemelerin kritik yüklerinde önemli bir düşüş olduğu görülmüştür. Bu düşüş çift eksenel basınç durumundan daha çok tek eksenel basınçta meydana geldiğinden örneklerde tek eksenel basınca maruz döşemeler incelenmiştir. Bu problemin çözümü için FORTRAN 77 bilgisayar dilinde bir program hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Betonarme Döşemeler, Sonlu Elemanlar Metodu, Tabakalı Kompozitler VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work deals with analysis of laminated composite reinforced concrete slabs under inplane static loadings (uniaxial or biaxial compression). The first order shear deformation theory and the variational energy method are employed in mathematical formulation. Finite element method together with the nine - node Lagrangian quadrilateral isoparametric element is used for finding critical loads. The principal idea of isoparametric finite element formulation is to achieve the relation between the element displacements at any point and the element nodal point displacements directly through the use of interpolation functions. A computer program in FORTRAN 77 language to evaluate critical loads has been developed. KEYWORDS: Reinforced concrete slabs, Finite Element Method, Laminated composites IX