Sinyal gürültü analizi
Signal to noise analysis
- Tez No: 90753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, sismik veri üzerindeki gürültülerin etkisini göstermek ve sinyal/gürültü oranının artımını irdelemektir. Veri toplamada, sismik dalgaların kaydedilmesi ve bunun dışındaki düzenli ve düzensiz gürültülerin sönümlenmesi amaçlanmaktadır. Arazide veri toplama, saha kayıt parametlerelerinin tespiti ile başlamaktadır. Bu parametrelerin tespitlerinde, jeofon dizinleri, grup ve kaynak aralıkları, atış derinliği, kaynak gücü ve patlayıcı miktarları, katlanma sayıları, açılım uzaklıkları belirlenmektedir. Parametre tespitlerinde yapılan hatalar, istenilen kalitede kayıtların alınmasını engellemektedir. Arazide toplanan veri, veri işlem merkezinde gürültüden arındırılmaktadır. Bu arındırma, kötü izlerin atılması, genlik düzeltmeleri, dalgacık biçimlendirmesi, süzgeçleme işlemleri ile olmaktadır. Sort işlemi ile CDP düzenine geçilmektedir. Gerekli statik, dinamik, kalıntı düzeltmeleri uygulanmaktadır. Yığma işlemi uygulanarak istenilen kesitlere ulaşılmaktadır. Veri işlem uygulamasında araziden gelen veri analiz edilerek yorumlanabilir final yığma kesitleri üretilmiştir. Diğer uygulamada ise gürültünün sinyal üzerindeki etkisini görebilmek için üretilen yapay bir sismik ize çeşitli oranlarda gürültü ilave idilmiştir. Sinyal/gürültü oranlan farklı olan yapay verilere yığma ve ağırlandırılmış yığma işlemi uygulanarak gürültü etkisi azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The aim of this study is to indicate the effect of noise and examination of increasing the signal to noise ratio. The recording of seismic waves and to decrease the coherent and random noise is aimed in seismic data acquisition. Data acquisition in field begins with selection of the field recording parameters. Geophone array, group and source distances, shot depth, source energy and dynamite quantity, fold, offset distance are selected. The errors in parameter tests will prevent to record the required signals. The noise in filed records are omitted in seismic data processsing center. This is done by editing the noisy traces, amplitude correction, wavelet shaping and filtering. Common depth point gathers are obtained by the sort operation and the necessary static and dynamic corrections, residual static corrections are applied. In the processing procedure final stack sections which can be interpreted are obtained by processing of the field data. In the other application, noises with different ratios noises are added to synthetic seismic traces to understand the effect of noise on the signal. Noise effect is decreased by stacking and weighted stacking application to synthetic data of having different signal to noise ratios.