Farklı yöntemlerle üretilmiş protez kaide rezinlerinin gastrik asitte bekletildikten sonra diş bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of teeth bonding strength of denture base resins produced in different processed after immersion in gastric acid
- Tez No: 907530
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA TUNÇDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; Üç farklı üretim yöntemiyle elde edilmiş kaide ve yapay dişlerin, gastrik aside daldırıldıktan sonra diş bağlanma dayanımlarındaki (MBD) değişikliğin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda ısıyla polimerize olan akrilik, eksiltmeli yöntemle üretilen prepolimerize akrilik blok ve eklemeli yöntem üç boyutlu baskı cihazıyla üretilen akrilik rezin kaide ve diş materyallerinin makaslama bağlanma dayanımları araştırıldı. Materyaller; SR Trilex PMMA kaide (SR Triplex Hot, Ivoclar Vivadent AG, Lihtenştayn) Eray PMMA (Poli-metil metakrilat) yapay diş (Eray Akrilik A.Ş., Ankara, Türkiye), Ivotion Base (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) PMMA prepolimerize akrilik kaide blok, Ivotion Dent (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) prepolimerize akrilik diş blok, üç boyutlu baskı kaide rezini (Denta Base, Asiga, Sidney, Avusturalya), üç boyutlu baskı diş reizini (Denta Tooth, Asiga, Sidney, Avusturalya) kullanılmıştır. Kaide materyalleri 10 mm çapında,2mm yüksekliğinde ve diş numuneleri için 5x5x2 mm boyutlarında toplam 84 numune üretildi (n=14). Kaide ve diş numuneleri her grup için üretici firmanın talimatları doğrultusunda birleştirildi. Her üç materyalden üretilen 3 alt grup 0,06 M, pH 1.2 yapay gastrik asit solüsyonuna, diğer 3 alt grup ise yapay tükürük solüsyonuna daldırıldı, 37 C° 'de 96 saat boyunca inkübasyon cihazında (Nüve İnkübatör, İstanbul, Türkiye) tutuldu. Daha sonra bir“Universal Test Cihazına”(Devotrans, D.V.T. GPE 5KN YBS, Türkiye) ile 1 mm/dk hızında bağlantıda kopmada başarısızlık olana kadar kuvvet uygulandı. Makaslama baglama dayanımı (MBD) değerleri hesaplandı. Her gruptan kırma tiplerini temsil eden rastgele birer örnek seçildi ve numuneler SEM cihazına (Hitachi VP-SEM SU1510, Tokyo, Japonya) yerleştirildi ve x50, 100x, x250 ve x500 büyütmede (20.0kv) görüntülendi. Çalışmanın MBD ve EM veri analizleri IBM SPSS ver 23.0, JASP ver 0.12 istatistiksel paket programları ve RStudio: Integrated Development Environment for R (ver. 2021.09.0) programı kullanılarak yapılmıştır. Farklı materyal ve makaslama testlerinin MBD ölçüm değerleri üzerindeki etkisi iki yönlü faktöriyel ANOVA ile incelenmiştir. Yapılan faktöriyel ANOVA sonucunda farklılık bulunan grupların araştırılmasında varyansların homojenliği varsayımının sağlandığı durumda Tukey çoklu karşılaştırma testi, sağlanmadığı durumda Games-Howell çoklu karşılaştırma testi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the changes in the tooth bond strength (MBS) of bases and artificial teeth obtained by three different manufacturing methods after immersion in gastric acid. Materials and Methods: In our study, the shear bond strengths of heat-polymerized acrylic, prepolymerized acrylic block produced by the subtractive method and acrylic resin base and tooth materials produced by the additive method three-dimensional printing device were investigated. Materials; SR Trilex PMMA base (SR Triplex Hot, Ivoclar Vivadent AG, Liechtenstein) Eray PMMA artificial tooth (Eray Akrilik A.Ş., Ankara, Turkey), Ivotion Base (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) PMMA prepolymerized acrylic base block, Ivotion Dent (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) prepolymerized acrylic tooth block, 3D printed base resin (Denta Base, Asiga, Sydney, Australia), 3D printed tooth resin (Denta Tooth, Asiga, Sydney, Australia). A total of 84 specimens (n=14) with a diameter of 10 mm and a height of 2 mm for the base materials and 5x5x2 mm for the tooth specimens were produced. The pedestal and tooth specimens were assembled for each group according to the manufacturer's instructions. Three subgroups of each material were immersed in 0.06 M, pH 1.2 artificial gastric acid solution and the other three subgroups were immersed in artificial saliva solution and kept in an incubation device (Nüve Incubator, Istanbul, Turkey) at 37°C for 96 hours. Force was then applied with a“Universal Testing Machine”(Devotrans, D.V.T. GPE 5KN YBS, Turkey) at a rate of 1 mm/min until failure of the connection at break. Shear bond strength (MBS) values were calculated. A random sample representing the fracture types was selected from each group and the specimens were placed in an SEM machine (Hitachi VP-SEM SU1510, Tokyo, Japan) and imaged at x50, 100x, x250 and x500 magnification (20.0kv). MBD and EM data analyses were performed using IBM SPSS ver 23.0, JASP ver 0.12 statistical package programs and RStudio: Integrated Development Environment for R (ver. 2021.09.0). The effects of different materials and shear tests on MBD measurement values were analyzed by two-way factorial ANOVA. As a result of the factorial ANOVA, Tukey multiple comparison test was used to investigate the groups in which there was a difference, if the assumption of homogeneity of variances was met, and Games-Howell multiple comparison test was used if the assumption of homogeneity of variances was not met.