Hibrit çok kriterli karar verme yöntemleri ile tekstil sektöründe tedarikçi seçimi
Supplier selection in the textile industry with hybrid multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 907535
  2. Yazar: MİRAÇNUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tekstil sektöründe ilk üretim aşamasından son üretim aşamasına kadar geniş bir tedarik zinciri ağı bulunmaktadır. Tedarik zinciri yönetimi, işletmelerin maliyetlerini düşürmek, üretim süreçlerini optimize etmek ve müşteri memnuniyetini artırmak için kritik bir öneme sahiptir. Etkili bir tedarikçi seçimi işletmelerin hem rekabet avantajı elde etmesine hem de ürün kalitesinin korunmasına katkı sağlamaktadır. Tedarikçi seçimi birden fazla kriter ve alternatife sahip olduğundan dolayı çok kriterli karar verme problemi olarak değerlendirilmektedir.Bu çalışmada bir tekstil işletmesinin tedarikçi seçim problemini çözmek için çok kriterli karar verme yöntemlerinden MEREC tabanlı CODAS, MABAC ve CoCoSo yöntemlerinin bütünleşik bir şekilde kullanıldığı üç ayrı hibrit model önerilmiştir. Literatür ve alanında uzman kişiler ile yapılan görüşmeler sonucunda yedi alternatif tedarikçi firma yedi adet kritere göre değerlendirilmiştir. MEREC yöntemi kriterlerin ağırlıklandırılmasında, CODAS, MABAC ve CoCoSo yöntemleri tedarikçi sıralamalarında kullanılmıştır. Çalışma kapsamında üç farklı sıralama elde edildiği için COPELAND yöntemi ile uzlaşık bir çözüm elde edilmiştir. Uygulamaların sonucunda en önemli kriter sektör deneyimi olmuştur. Elde edilen sonuçlar, işletmenin tedarik zinciri yönetiminde daha etkili kararlar alınmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The textile industry has an extensive supply chain network spanning from the first to the last stage of production. Supply chain management is critical for companies to reduce costs, optimize production processes, and increase customer satisfaction. Effective supplier selection contributes to both gaining a competitive advantage and maintaining product quality. Since supplier selection involves multiple criteria and alternatives, it is considered a multi-criteria decision-making problem. In this study, three different hybrid models, using MEREC-based CODAS, MABAC, and CoCoSo methods in an integrated manner, are proposed to solve the supplier selection problem of a textile company. As a result of the literature review and interviews with experts in the field, seven alternative supplier companies were evaluated according to seven criteria. The MEREC method was used to weight the criteria, while the CODAS, MABAC, and CoCoSo methods were used to rank the suppliers. The COPELAND method was used as a compromise solution because the study produced three different rankings. As a result of the applications, the most important criterion was found to be industry experience. The results obtained enabled the company to make more effective supply chain management decisions.