Ordu ili mMedrese mikrohavzası heyelan duyarlılık haritasının üretilmesi ve heyelana duyarlı alanların silvikültürel açıdan değerlendirilmesi
Creation of Ordu province Medrese microcatchment landslide susceptibility map and evaluation of landslide susceptible areas in terms of silviculture
  1. Tez No: 907534
  2. Yazar: AYTEN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması ile Ordu ilinin Medrese mikro havzası heyelan duyarlılığı açısından değerlendirilerek meydana gelen stabilizasyon sorunlarından kaynaklanan heyelanların, sürdürülebilir arazi kullanımı (tarım orman, mera ve yerleşim alanları) bakımından arazide yapılan müdahaleler ile ilişkisi ortaya koyularak ormanların koruyucu etkisi incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında ilk olarak arazi ve büro çalışmalarından tarihi ve güncel veriler derlenerek heyelan envanter haritası oluşturulmuştur. Söz konusu heyelanlar ve bu heyelanları oluşturan etmenlerin ele alınması ile çalışma alanının heyelan duyarlılık haritası makine öğrenme yöntemlerinden Rastgele Orman (RO) kullanılarak oluşturulmuştur. Duyarlılık analizinde 16 parametre ile değerlendirme yapılmıştır. Heyelan duyarlılık haritası; çok düşük, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek duyarlılık olarak sınıflarına ayrılmıştır. Sonuç olarak alanın heyelan duyarlılığı üzerinde; yükselti, %19,1 etkilenme oranı ile en yüksek etkiye, drenaj yoğunluğu, %15,1 etkilenme oranı ile ikinci en yüksek etkiye, arazi kullanımı % 0,9 oranı ile en düşük etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Heyelana duyarlı alanlarda ormanların koruyucu fonksiyonu dikkate alınarak ormanlarda yapılacak silvikültürel müdahalelerin nasıl ve ne yönde olması gerektiğine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the landslide susceptibility of the Medrese micro-basin in the province of Ordu and to investigate the protective effect of forests by showing the relationship between landslides caused by stabilisation problems and the interventions made on the land in terms of sustainable land use (agriculture, forest, pasture and settlement areas). In the initial phase of the thesis study, a landslide inventory map was constructed by integrating historical and contemporary data from both field and office-based research. A landslide susceptibility map was created for the study area using Random Forest (RF), one of the machine learning methods, based on the landslide inventory and the factors forming these landslides. A total of 16 parameters were evaluated in the susceptibility analysis. The landslide susceptibility map is classified into five categories, namely very low, low, medium, high and very high susceptibility. The results demonstrated that elevation had the greatest impact on landslide susceptibility, accounting for 19.1% of the total effect. Drainage density was identified as the second most influential factor, contributing 15.1% to the overall susceptibility. In contrast, land use exhibited the lowest effect, accounting for only 0.9% of the total susceptibility. In light of the protective function of forests in landslide-prone areas, an evaluation was conducted to determine the optimal silvicultural interventions for forests in these regions.