Sağlamcılık temelli mikro saldırganlıklar ölçeğinin Türkçeye adaptasyonu: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the resilience-based micro-aggressions scale into Turkish: Validity and reliability study
  1. Tez No: 907548
  2. Yazar: TUBU KHANIM HAMİDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKLEM TEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, engelli bireylere yönelik yaygın mikro saldırganlık sorununu incelemekte ve günlük olarak karşılaştıkları ince ayrımcılık biçimlerine ışık tutmaktadır. Mikro saldırganlık, damgalanmış veya kültürel olarak dışlanmış gruplara yönelik düşmanca, aşağılayıcı veya olumsuz tutumları ileten, kasıtlı veya kasıtsız, sıradan sözlü, davranışsal veya çevresel hakaretler için kullanılan bir terimdir. Bu tezin amacı mikro saldırganlık kavramını ölçen bir ölçeğin Türkçeye ve Türk kültürüne uygunlaştırılmasını araştırmayı amaçlamaktadır. Bununla beraber bu tezde ölçeğin ayırt edici geçerliğini ve değişkenler arasındaki ilişkiyi bulmak adına 2 ölçek kullanılmıştır: Pozitif Mental Sağlık Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği. Araştırmanın yapılması için 207 kişi ankete katıldı ve katılımcıların tamamı görme engelli kişilerden oluşuyordu. SMSÖ analiz kısmında ilk olarak açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Daha sonra güvenirliğine ilişkin yapılan analiz sonucunda 2 faktörlü ve 12 maddeli olarak elde edilen SMSÖ'nün toplam puanı için elde edilen Cronbach alfa iç tutarlık katsayısı .85 olarak bulunmuştur. Sağlamcı mikro saldırganlıkları deneyimleme düzeyi ile pozitif bir mental sağlığa sahip olma arasında negatif yönde bir ilişki görülmüştür ancak bu ilişki anlamlı bulunmamıştır. Ancak pozitif bir mental sağlığa sahip olma ile psikolojik sağlamlık düzeyi arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. SMSÖ toplam puanı ile PMSÖ'nün yalnızca kişisel memnuniyet alt boyutu ile negatif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. SMSÖ ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği'nden (KPSÖ) elde edilen puanlara göre mikro saldırganlıkları deneyimleme düzeyi ile psikolojik sağlamlık düzeyi arasında negatif yönde bir ilişki görülmüştür ancak bu ilişki anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the common problem of microaggressions against individuals with disabilities and sheds light on the subtle forms of discrimination they face on a daily basis. Microaggression is a term used for ordinary verbal, behavioral, or environmental insults, whether intentional or unintentional, that convey hostile, derogatory, or negative attitudes toward stigmatized or culturally marginalized groups. The aim of this thesis is to investigate the adaptation of a scale measuring the concept of microaggression to Turkish and Turkish culture. However, in this thesis, two scales were used to find the discriminant validity of the scale and the relationship between the variables: Positive Mental Health Scale and Brief Psychological Resilience Scale. 207 people participated in the survey to conduct the research, and all of the participants were visually impaired people. In the SMSS analysis part, firstly, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed. Later, as a result of the analysis regarding its reliability, the Cronbach alpha internal consistency coefficient obtained for the total score of the SMSS, which was obtained with 2 factors and 12 items, was found to be .85. There was a negative relationship between the level of experiencing robust microaggressions and having positive mental health, but this relationship was not found to be significant. However, a positive and significant relationship was found between having a positive mental health and the level of psychological resilience. A negative and significant relationship was found between the SMSS total score and only the personal satisfaction subscale of the PMSS. According to the scores obtained from SMSS and Brief Psychological Resilience Scale (KPSS), there was a negative relationship between the level of experiencing microaggressions and the level of psychological resilience, but this relationship was not found to be significant.