Kadınların kişilik özelliklerinin aşka dair tutumları üzerine etkisi: Konya örneği
The effect of women's personality characteristics on their attitudes towards love: Konya example
  1. Tez No: 907577
  2. Yazar: FATMA NUR ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada kişilik özelliklerinin aşka yönelik tutumlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Konya'da yaşayan 520 kadın üzerinde yürütülen bu çalışma, kişilik yapıları ile aşk tutumları arasındaki ilişki yaş, eğitim düzeyi, gelir ve ilişki durumu gibi demografik faktörler göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Büyük Beşli - 50 Kişilik Testi”ve“Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular demografik faktörlerin kişilik özelliklerini ve aşk tutumlarını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Yaş arttıkça uyumluluk, vicdanlılık ve duygusal istikrar gibi özellikler artma eğilimindedir. Daha genç katılımcılar sahiplenici ve tutkulu aşka daha güçlü bir eğilim gösterirken, daha yaşlı bireyler daha dengeli ve arkadaşça bir aşk sergilemektedir. Ayrıca, daha yüksek eğitim düzeyleri aşka karşı daha rasyonel ve sahiplenici bir yaklaşımla ilişkilidir. Çalışma, kadınların kişilik özelliklerinin aşka yönelik tutumlarını önemli ölçüde etkilediği ve bu etkilerin yaş, eğitim ve ilişki durumu gibi demografik faktörlere göre değiştiği sonucuna varmıştır. Bu sonuçlar psikolojik danışmanlık ve ilişki terapisi için değerli öngörüler sağlamakta, ilişki memnuniyetini ve duygusal refahı iyileştirmeyi amaçlayan pratik uygulamalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, conducted with 520 women living in Konya, examines the impact of personality traits on their attitudes towards love. The relationship between personality structures and love attitudes is analyzed by considering demographic factors such as age, education level, income, and relationship status. The“Big Five - 50 Personality Test”and the“Love Attitude Scale”were used as data collection tools. The findings reveal that demographic factors significantly influence personality traits and love attitudes. As age increases, traits such as agreeableness, conscientiousness, and emotional stability tend to rise. Younger participants show a stronger inclination toward possessive and passionate love, while older individuals display more balanced and companionate love. Additionally, higher education levels are associated with a more rational and possessive approach to love. The study concludes that women's personality traits significantly affect their attitudes towards love, with these effects varying according to demographic factors such as age, education, and relationship status. These results provide valuable insights for psychological counseling and relationship therapy, contributing to practical applications aimed at improving relationship satisfaction and emotional well-being.