Mobbingin kadın çalışanlar üzerine etkisi: Konya ili kadın serbest muhasebeci mali müşavirler ile ilgili bir araştırma
The effect of mobbing on women employees: A research on women freelance accountants and financial advisors in Konya province
- Tez No: 907576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TUNGA ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz çalışma hayatının karmaşık yapısı kadınların iş yerinde karşılaştıkları çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan biri olan mobbing yani psikolojik taciz kadınların iş hayatında karşılaştıkları ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmakta ve incelenmesi gereken kritik bir konuyu oluşturmaktadır. Bu araştırma, iş ortamındaki saldırı türlerinin ve mobbing davranışlarının bireylerin medeni durumu, pozisyonu, eğitim durumu, çocuk sayısı gibi demografik faktörlerle olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, mobbing kavramını ve bu kavramın iş yerindeki çeşitli aktörlerle ilişkisini detaylandırarak, mobbingin cinsiyet boyutunu ele almaktadır. Çalışmanın hedef kitlesini, kadın muhasebe meslek mensupları oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, mobbing kavramı tanımlanmakta ve mobbingci, mobbing kurbanları ve mobbing izleyicileri gibi temel aktörler incelenmektedir. Mobbing izleyicileri, diplomatik izleyici, yardakçı izleyici, fazla ilgili izleyici, bir şeye karışmayan izleyici ve ikiyüzlü yılan izleyici olarak sınıflandırılmaktadır. Her bir izleyici türünün mobbing sürecindeki rolü ve etkisi analiz edilmektedir. Ayrıca, mobbingin nedenleri ve bu olguya karşı örgütsel yaklaşımlar tartışılmaktadır. Mobbing 'in iş yeri üzerindeki sonuçları ve çalışanlar üzerindeki etkileri de kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde muhasebe mesleğinin detayları ve muhasebe meslek mensubu kadınların sektördeki durumları detaylarıyla incelenmiştir. Sektörde bilinen mobbing davranışına karşılık alınabilecek önlemler ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümümde kadın muhasebe meslek mensuplarının mobbinge uğrayıp uğramadıklarının bilimsel yollarla ifade edilebilmesi için anket çalışması yapılmıştır ve çalışmanın sonunda yapılan anket çalışması dikkate alınarak kadın muhasebe meslek mensuplarının karşılaştıkları mobbingin çözümünde etkin bir rol oynaması amacı ile bir değerlendirme yapılıp önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The complex structure of today's working life brings with it various problems that women encounter at work. One of these problems, mobbing, or psychological harassment, is a serious problem that women encounter in their working lives and constitutes a critical issue that needs to be examined. This research aims to examine the relationship between the types of attacks in the work environment and mobbing behaviors with demographic factors such as individuals' marital status, position, educational status, and number of children. The study examines the gender dimension of mobbing by detailing the concept of mobbing and its relationship with various actors in the workplace. The target audience of the study consists of female accountants. In the first part of the study, the concept of mobbing is defined and basic actors such as mobbing perpetrators, mobbing victims, and mobbing audiences are examined. Mobbing audiences are classified as diplomatic audiences, stooge audiences, overly interested audiences, uninvolved audiences, and two-faced snake audiences. The role and impact of each audience type in the mobbing process are analyzed. In addition, the causes of mobbing and organizational approaches to this phenomenon are discussed. The results of mobbing on the workplace and its effects on employees are also examined in detail. In the second part of the study, the details of the accounting profession and the situation of women accounting professionals in the sector are examined in detail. The precautions that can be taken against the known mobbing behavior in the sector are discussed. In the third part of the study, a survey study was conducted to scientifically express whether women accounting professionals are subjected to mobbing, and at the end of the study, an evaluation was made and suggestions were made in order for women accounting professionals to play an active role in the solution of mobbing they encounter, considering the survey study.