Genç yetişkinlik döneminde aşka ilişkin tutumların yordanmasında algılanan ebeveyn ilişkileri ve karanlık üçlü kişilik özelliklerinin rolü
The role of perceived parental relationships and dark triad personality traits in prediction of attitudes towards love in young adulthood
- Tez No: 939657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada genç yetişkinlerin algılanan ebeveyn ilişkileri, karanlık üçlü kişilik özellikleri ile aşka yönelik tutumların yordama gücü ve değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma yönteminde yordayıcı korelasyonel model kullanılmıştır. Araştırmada 180 kadın (%56.8) ve 137 erkek (%43.2) olmak üzere toplam 317 katılımcı bulunmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği, Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği ve Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 2024 yılında Kasım ve Aralık ayı arasında sosyal medya grupları ve akademik forumlardan online anket platformu aracılığı ile çevrimiçi olarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS.25 paket programı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen ölçek puanlarının cinsiyet değişkene göre farklılaşma durumu incelenirken Bağımsız Gruplar t Testi, değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edildiğinde ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Ek olarak, yordama gücüne ilişkin bulguları incelemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Analizler sonucunda, psikopatinin erkeklerde kadınlara oranla anlamlı derecede daha yüksek, oyun gibi aşk ve özgeci aşk biçimlerinin erkeklerde kadınlara göre anlamlı derecede daha yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Değişkenler arası ilişkisel analiz sonuçlarında, makyavelizm ile tutkulu, oyun gibi, mantıklı ve sahiplenici aşk biçimleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki; narsisizm ile tutkulu ve mantıklı aşk biçimleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki; psikopati ile oyun gibi aşk biçimi arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğu saptanmıştır. Ek olarak, koruyucu ebeveyn tutumu ile tutkulu, sahiplenici ve mantıklı aşk biçimleri arasında anlamlı pozitif ilişki; demokratik ebeveyn tutumu ile mantıklı aşk biçimi arasında anlamlı pozitif bir ilişki saptanmıştır. Yordama gücüne ilişkin bulgular değerlendirildiğinde ise, algılanan ebeveyn ilişkileri ve karanlık üçlü kişilik özelliklerin aşka ilişkin tutumları anlamlı şekilde yordadığı bulgulanmıştır. Sonuçlar literatür ışığında ele alınarak, alanda çalışan uzmanlar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the predictive power of young adults' perceived parental relationships, dark triad personality traits and attitudes towards love, and the relationships between the variables.The predictive correlational model was used in the research method. There are a total of 317 participants in the study, 180 female (56.8%) and 137 male (43.2%).The Demographic Information Form, Love Attitudes Scale, Short Dark Triad Scale and Perceived Parental Relationship Scale were used as data collection tools in the study.Data were collected online between November and December 2024 via an online survey platform from social media groups and academic forums. SPSS.25 package program was used in the analysis of the data. Independent Groups t Test was used to examine the differentiation status of the scale scores obtained within the scope of the study according to the gender variable, and Pearson Correlation Analysis was used to analyze the relationships between the variables. In addition, multiple linear regression analysis was performed to examine the findings regarding the predictive power. As a result of the analyses, it was determined that psychopathy was significantly higher in men than in women, and ludus love and agape love styles were significantly higher in men than in women.In the results of the correlational analysis between the variables, a positive significant relationship was found between machiavellianism and eros, ludus, pragma and mania love styles;a positive significant relationship was found between narcissism and eros and pragma love styles; and a strong positive relationship was found between psychopathy and ludus love style.In addition, a significant positive relationship was found between protective parenting style and eros, mania and pragma love styles; and a significant positive relationship was found between democratic parenting style and pragma love style.When the findings regarding the predictive power were evaluated, perceived parental relationships and dark triad personality traits were found to significantly predict attitudes toward love. The results were evaluated in the light of the literature, and suggestions were shared for experts working in the field and future research.