Acil serviste iskemik inme yönetiminde tiyoldisülfid düzeylerinin tanı ve tedavi süreçleri üzerindeki etkisi
The effect of thiol disulfide levels on diagnostic and therapeutic processes in the management of ischemic stroke in the emergency department
  1. Tez No: 689159
  2. Yazar: SEYİT YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada tiyoldisülfid homeostazisinin iskemik inmede erken dönem tanısal yaklaşımda kullanılıp kullanılamayacağı ve tedavi süreçleri üzerine etki edip etmeyeceğinin ortaya konması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve klinik özlellikteki bu çalışma, Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde 1 Ekim 2019 ve 1 Mart 2021 tarihleri arasında toplamda 120 hastayı kapsayacak şekilde gerçekleştirildi. Çalışmaya alınan hastalar kendi aralarında üç gruba ayrılarak incelendi. Grup 1: Acil servise inme semptomları sonrası ilk 4,5 saat içerisinde başvuran hastalar. Grup 2: Acil servise inme semptomları sonrası ilk 4,5 saatten sonra başvuran hastalar.Grup 3: Uyanma inmeleri. Tiyoldisülfid homeostazisine ilişkin parametreler için hastalardan rutin olarak alınan kanlardan artık kalan kanlar kullanıldı. Kan örnekleri -80oC de çalışılacağı güne kadar saklandı. Örneklem kanlarda disülfid, doğal ve total tiyol düzeyleri ölçülecek; disülfid/tiyol oranları hesaplanarak kaydedildi. Tüm veriler SPSS bilgisayar programına kaydedilip analizleri yapıldı ve p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction And Aim: In this study, it was aimed to reveal whether thioldisulfide homeostasis can be used in the early diagnostic approach in ischemic stroke and whether it would affect the treatment processes. Materials and Methods: This prospective and clinical study was conducted in Sakarya University Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic between October 1st 2019 and March 1st 2021, including a total of 120 patients. The patients including in the study were divided into three groups. 1st Group: Patients admitted to the Emergency Department within the first 4,5 hours after the first stroke symptoms presentation. 2nd Group: Patients admitted to the Emergency Department after the first 4,5 hours of stroke symptoms presentation. 3rd Group: Wake up strokes. Residual blood from routinely collected blood from patients was used for parameters of thioldisulfide homeostasis. Blood samples were stored at -80°C until the day they would be tested in the laboratory. In blood samples: disulfide, natural and total thiol levels were measured. Disulfide/thiol ratios were recorded and analyzed in the SPSS program, and those with a p volue of