Sinir rekonstrüksiyonlarında alternatif bir yöntem olarak ven-sinir anastomozu: Deneysel çalışma
Vein-nerve anastomosis as an alternative method in nerve reconstructions: An experimental study
- Tez No: 907585
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞAHİN ALAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Sıçan obturator sinir yaralanmalarında, obturator siniri gracilis kasının venöz dönüşünü sağlayan ven ile anastomoz yaparak gracilis kas fonksiyonel yanıtını değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Çalışma Kocaeli Üniversitesi Deneysel Araştırma ve Uygulama Birimin'de gerçekleştirildi. Otuz erkek Wistar Albino sıçan üç gruba ayrıldı. Ratların işlem görmemiş sağ tarafları kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Her bir grupta obturator sinir transeksiyonu yapıldı. Grup 1'deki sinir transeksiyon sonrası onarılmadı, grup 2'de transeksiyon sonrası sinir primer onarıldı, grup 3'te transekte edilen sinir gracilis kasının venine anastomoz edildi. Deneyin 12. haftası tüm deneklerin bilateral gracilis kasları ve obturator sinirleri ortaya kondu. Tüm kas ve sinir yapılarına önce elektrofizyolojik ölçüm uygulandı ardından histopatolojik olarak incelendi. BULGULAR: Latans ölçümlerinde grup 1'de naif kontrol grubuna göre latansın uzaması anlamlı bulunmuştur (p=0,0495). Amplitüd değerleri naif kontrol grubuna göre grup 1 ve grup 3'te anlamlı düşük bulunmuştur (sırasıyla p=0,0002 ve 0,0019). Amplitüd süresi grup 1'de anlamlı derecede düşüktür (p=0,0009). Sinir fasikül sayısı ven-sinir anastomozu grubunda daha yüksek bulunmuştur. Damar lümeninde ilerleyen sinir fasikülü görülmemiştir. Grup 3'te sinirler damar duvarına yakın olarak bağ doku içinde bulunduğu görülmüştür. Grup 2 ve grup 3'te makroskopik kas kasılmaları görülmüştür. SONUÇ: Bu çalışmanın bulgularında, ven-sinir anastomozu yapılan grupta sinirin proksimal güdüğünün ven duvarı etrafındaki bağ dokudan kasa ulaşarak innervasyon sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the functional response of the gracilis muscle by anastomosing the obturator nerve with a vein that provides venous return to the gracilis muscle in cases of obturator nerve injuries in rats. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted at the Experimental Research and Application Unit of Kocaeli University. Thirty male Wistar Albino rats were divided into three groups. The unoperated right sides of the rats were included as the control group. Obturator nerve transection was performed in each group. In Group 1, the nerve was left unrepaired after transection; in Group 2, primary repair of the nerve was performed after transection; in Group 3, the transected nerve was anastomosed to the vein of the gracilis muscle. At the 12th week of the experiment, bilateral gracilis muscles and obturator nerves of all subjects were exposed. Electrophysiological measurements were applied to all muscle and nerve structures followed by histopathological examination. RESULTS: Significant prolongation of latency compared to the naive control group was found in Group 1 (p=0.0495). Amplitude values were significantly lower in Group 1 and Group 3 compared to the naive control group (p=0.0002 and 0.0019, respectively). Amplitude duration was significantly lower in Group 1 (p=0.0009). Nerve fascicle count was found to be higher in the vein-nerve anastomosis group. Nerve fascicles advancing within the vascular lumen were not observed. In Group 3, nerves were found close to the vessel wall within the connective tissue. Macroscopic muscle contractions were observed in Group 2 and Group 3. CONCLUSION: In the findings of this study, it was observed that in the group where vein-nerve anastomosis was performed, the proximal stump of the nerve reached the muscle through the connective tissue around the vein wall, thereby providing innervation.