Okul dışı öğrenme ortamlarının kullanımı hakkında sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of social studies teachers about the use of out- of-school learning environments
- Tez No: 907587
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yapılan araştırmada, sosyal bilgiler öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamlarının kullanımı hakkında deneyimlerinin ve görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu Antalya İli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı özel ve devlet okullarında görev almakta olan 25 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatürdeki çalışmalar incelenerek oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Ulaşılan veriler içerik analizine tâbi tutulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde; sosyal bilgiler öğretmenlerine göre okul dışı öğrenme ortamı kavramı müzeler, tarihi yerler ve okul dışı her yeri ifade ettiği, okul dışı öğrenme ortamlarından öğretmenlerin çoğunluğunun yararlandığı, karşılaştıkları sorunların ise sosyo-ekonomik sebepler, öğrenci kontrolü, izin süreci gibi çeşitli nedenlerden kaynaklı olduğu, öğretmenlerin bu ortamları seçerken daha çok güvenliğe, kazanıma uygunluğa ve ulaşım kolaylığına dikkat ettikleri, bu ortamlar ile gözlem, empati, araştırma becerilerinin değer olarak ise saygı, duyarlılık, vatanseverlik değerlerinin kazandırılabileceğini, sosyal bilgiler derslerinin hayatla ilişkilendirilmesini ve kalıcılığı sağlamada önemli olduğu, merkezi yönetim, yerel yönetim, okul idaresi ve velilerin okul dışı öğrenme ortamlarından yararlanırken faaliyetlerde bulundukları sonucuna ulaşılmış ve öğretmenlerin çoğu tarafından sivil toplum örgütlerinin faaliyetinin az olduğu cevabı belirtilmiştir. Öğretmenlerin, okul dışı öğrenme ortamlarının kullanımının zorunlu olması, ders sayısının artırılması, bütçe sağlanması ve prosedürlerin azaltılması önerilerini sundukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to determine the experiences and opinions of social studies teachers about the use of out-of-school learning environments. The study group of this research consists of 25 social studies teachers working in private and public schools affiliated to the Directorate of National Education in Antalya Province. Case study, one of the qualitative research designs, was used in the research. The data of the study was collected using a semi-structured interview form created by the researcher by examining studies in the literature. The data obtained was subjected to content analysis. When the results obtained from the research are evaluated in general; According to social studies teachers, the concept of out-of-school learning environment refers to museums, historical places and any place outside the school, the majority of teachers benefit from out-of-school learning environments, the problems they encounter are due to various reasons such as socio-economic reasons, student control, permission process, and teachers say that these When choosing environments, they pay more attention to security, suitability for learning outcomes and ease of transportation, that observation, empathy and research skills can be gained through these environments, and values such as respect, sensitivity and patriotism can be gained, that social studies courses are important in associating them with life and ensuring permanence, central government, local government, It has been concluded that the school administration and parents engage in activities while benefiting from out-of-school learning environments, and most of the teachers stated that the activity of non-governmental organizations is low. It was concluded that teachers suggested that the use of out-of-school learning environments should be mandatory, increase the number of lessons, provide a budget and reduce procedures.