Gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımıyla kısa film tasarlamanın 6. sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik tutum, akademik başarı ve özyeterlik algılarına etkisi
The effect of designing short films with a realistic mathematics education approach on the attitudes, academic success and self-efficacy perceptions of 6th grade students towards mathematics
  1. Tez No: 907599
  2. Yazar: MEHMET ALYANAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Matematik, öğrencilerin yaşam boyu karşılaşacakları problem çözme durumlarında kritik bir role sahip olmuştur. Ancak, pek çok öğrenci matematik dersini zorlayıcı bulmakta ve bu derse karşı olumsuz tutumlar geliştirebilmektedir. Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) yaklaşımı ve yaratıcı öğrenme metodolojilerinin entegrasyonu, öğrencilerin matematiği günlük yaşamın bir parçası olarak görmelerine ve böylece matematik öğrenme süreçlerine daha pozitif yaklaşmalarına yardımcı olabilir. Bu tez, GME'nin de ötesine geçerek, öğrencilerin matematik öğrenimini güçlendirecek yaratıcı ve uygulamalı öğrenme süreçlerini araştırmaktadır. Süreç, öğrencilerin günlük yaşamdaki gerçek hayat problemlerini, matematiksel kavramları kullanarak çözmek suretiyle bu problemleri senaryolara dönüştürme ve sonrasında bu senaryoları kısa filmler olarak kaydetme aşamalarını içermektedir. Bu bağlamda öğrencilerin matematik başarısının, matematik özyeterlik algılarının ve matematik tutumlarının nasıl etkilendiği incelenmektedir. Araştırmada, deney grubu öğrencilerinin görevleri yerine getirirken, zorlanmamaları için sinema terimleri ve kısa film üretim süreci ile ilgili genel bilgilendirmeler yapılmıştır. Bu bilgilendirmelerde, öğrencilere Web2 araçlarının kullanımı, senaryo yazımı kuralları, çekim planları ve çekim teknikleri yüzeysel olarak anlatılmıştır. Nihai ürün olarak gerçek yaşam durumlarından esinlenilerek 3 adet kısa film tasarımı gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nicel yaklaşımlardan deneysel desen kullanmaktadır. Matematik başarı testi, öz yeterlik ve tutum ölçekleri, kontrol grubu ve deney grubundaki öğrencilere deney öncesi ve sonrasında uygulanmıştır. Araştırma, matematik başarısında, öz yeterlik algısında ve matematik dersine yönelik tutumlarda anlamlı iyileşmeler olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler, matematiksel kavramları kendi yarattıkları senaryolar ve filmler aracılığıyla keşfettiklerinde, bu kavramların anlamını ve uygulanabilirliğini daha iyi kavrayabilmişlerdir. Sinema konularıyla ilgili yapılan bilgilendirmeler ölçülen değişkenlerin yanında senaryo yazımı becerileri ve Web2 araçlarının kullanımı, öğrencilerin yaratıcı ifade biçimlerini geliştirmelerine ve teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmalarına olanak tanımıştır. Bu tez, matematik eğitiminde yaratıcı ve uygulamalı öğrenme süreçlerinin önemini vurgulamaktadır. Öğrencilerin matematiksel kavramları keşfetmek için yaratıcı projeler geliştirmeleri, matematik öğrenimini anlamlı ve ilgi çekici hale getirmekte; bu da öz yeterlik algılarını ve matematik dersine yönelik tutumlarını pozitif yönde etkilemektedir. Araştırma, öğretmenlere ve eğitim politikası yapıcılara, öğrencilerin matematik başarısını ve dersle ilgili tutumları ile öz yeterlik algılarını artırmak için yaratıcı ve uygulamalı öğrenme metodolojilerini ders planlarına entegre etme önerisinde bulunmaktadır. Ayrıca, benzer eğitim programlarının farklı öğrenme ortamlarında ve öğrenci gruplarında uygulanması, bu yaklaşımın etkililiğini daha da geniş bir çerçevede değerlendirmek için önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mathematics has a critical role in the problem-solving situations that students will encounter throughout life. However, many students find the mathematics course challenging and may develop negative attitudes towards this course. The integration of Realistic Mathematics Education (RME) approach and creative learning methodologies can help students see mathematics as a part of daily life and thus approach the mathematics learning process more positively. This thesis goes beyond RME and explores creative and applied learning processes that will strengthen students' mathematics learning. The process involves students transforming real-life problems into scenarios by using mathematical concepts to solve these problems and subsequently recording these scenarios as short films. In this context, the impact on students' mathematical achievement, mathematical self-efficacy perceptions, and attitudes towards mathematics is being examined. In the study, the students in the experimental group were provided with general briefings on cinema terms and the short film production process to ensure they did not struggle with their tasks. These briefings included explanations of Web2 tools usage, screenplay writing rules, shooting plans, and filming techniques. Ultimately, three short films inspired by real-life situations were designed as the final product. The research employs an experimental design, one of the quantitative approaches. Mathematics achievement tests, self-efficacy scales, and attitude scales were administered to both the control and experimental groups before and after the course. The study revealed significant improvements in mathematics achievement, self-efficacy perceptions, and attitudes towards mathematics. When students explored mathematical concepts through their created scenarios and films, they were able to better understand and apply these concepts. The information provided about cinema topics, including screenplay writing skills and the use of Web2 tools, enabled students to develop creative expression methods and effectively use technology alongside the measured variables. This thesis emphasizes the importance of creative and practical learning processes in mathematics education. Developing creative projects to explore mathematical concepts makes mathematics learning meaningful and engaging, positively affecting self-efficacy perceptions and attitudes towards mathematics. The research suggests that educators and policymakers should integrate creative and practical learning methodologies into lesson plans to enhance students' mathematics achievement, attitudes towards the subject, and self-efficacy perceptions. Additionally, it is recommended to implement similar educational programs in different learning environments and with diverse student groups to further evaluate the effectiveness of this approach on a broader scale.