Diyaliz hastalarında presepsin düzeylerinin enfeksiyonlarla ilişkisi
Relationship between presepsi̇n levels and infections in dialysis patients
  1. Tez No: 907605
  2. Yazar: ASİYE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE KÜBRA KAYNAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmamızda HD'ye giren hastaların enfeksiyon olmadıkları dönemde ve takiplerinde enfeksiyon oldukları dönemde de presepsin ölçümü yapılarak HD hastalarının enfeksiyon olmayan ve enfeksiyon olan dönemdeki presepsin düzeylerinin karşılaştırılması planlanmıştır. Aynı zamanda sağlıklı kontrol grubunda da presepsin ölçümü yapılarak sağlıklı kontrol grubu ile HD hastaları arasında presepsin düzeylerinin karşılaştırması yapılarak HD hastalarının enfeksiyon dönemlerindeki presepsinin eşik değerinin bulunması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Eylül 2021-Haziran 2023 tarihleri arasında KTÜ Farabi Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde rutin HD'ye giren 26 hasta ve 25 sağlıklı kontrol grubu alındı. HD hastalarının enfeksiyon olmadıkları dönemde tam kan sayımı, geniş biyokimya (kreatinin, albümin, CRP, vs. gibi), prokalsitonin ve presepsin için kan alındı. Presepsin ve prokalsitonin için alınan numuneler santrifüjlenerek -80 ° C'de saklandı. Hastaların takibinde enfeksiyon gelişen dönemde aynı işlemler tekrarlandı. Sağlıklı kontrol grubundan aynı parametreler çalışıldı. Hastaların sosyodemografik özellikleri ve laboratuvar parametreleri (lökosit, nötrofil sayısı, albümin değeri, CRP, vs. gibi) hasta takip formuna kayıt edildi. Bulgular: Çalışmamızdaki toplam 51 kişinin %23,5'i (n=12) kadın %76,5'i (n=39) erkek idi. Sağlıklı kontrol grubunun lökosit sayısı 5930 (4290-9500) /µl, nötrofil sayısı 3206±751/µl, albümin düzeyi 44,6±1,94 g/L, CRP düzeyi 1,000 (0,50-8,00) mg/L, presepsin düzeyi 6,762±1,81 ng/mL, HD hastalarının lökosit sayısı 5845 (3490-9780) /µl, nötrofil sayısı 3667±1247/µl, albümin düzeyi 40,0±5,42 g/L, CRP düzeyi 6,8 (0,3-34,1) mg/L, presepsin düzeyi 4,22±2,14 ng/mL, prokalsitonin düzeyi 0,294±0,166 μg/L olarak tespit edildi. Takibinde enfeksiyon geçiren 13 HD hastasının herhangi bir enfeksiyon olmayan dönemde bakılan CRP düzeyi 10,63±9,60 mg/L, presepsin düzeyi 3,86±2,02 ng/mL, prokalsitonin düzeyi 0,33(0,12-0,6) μg/L saptanmış olup enfeksiyon gelişen dönemde bakılan CRP düzeyi 105,08±75,59 mg/L, presepsin düzeyi 4,81±2,00 ng/mL, prokalsitonin düzeyi 0,75(0,13-27,9) μg/L olarak saptandı. Sonuç: Sağlıklı kontrol grubu ile hemodiyaliz hastalarının enfeksiyon olmayan dönemde bakılan albümin, CRP ve presepsin düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (sırasıyla p= 0,000, p= 0,000, p= 0,000). Takibinde enfeksiyon geçiren 13 HD hastasının herhangi bir enfeksiyon olmayan dönemde bakılan enfeksiyon belirteçleriyle enfeksiyon döneminde bakılan lökosit, nötrofil, CRP ve prokalsitonin düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (sırasıyla p= 0,007, p= 0,001, p= 0,000, p= 0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: We planned to compare the presepsin levels of HD patients in the periods with and without infection. At the same time, presepsin was measured in the healthy control group, and presepsin levels were compared between the healthy control group and HD patients, aiming to find the threshold value of presepsin during the infection period of HD patients. Materials and Methods: Our study included 26 patients who underwent routine HD at the KTU Farabi Hospital Hemodialysis Unit between September 2021 and June 2023, as well as 25 healthy controls. When HD patients did not have an infection, we took blood samples for complete blood count, comprehensive biochemistry (such as creatinine, albumin, CRP, etc.), procalcitonin, and presepsin. Samples taken for presepsin and procalcitonin were centrifuged and stored at -80 ° C. The same procedures were repeated during the period when the patients developed infection during follow-up. The same parameters were studied in the healthy control group. The patient's sociodemographic characteristics and laboratory parameters (such as leukocyte, neutrophil count, albumin value, CRP, etc.) were recorded in the patient follow-up form. Findings: Of the 51 people in our study, 23.5% (n=12) were female and 76.5% (n=39) were male. The healthy control group had a leukocyte count of 5930 (4290-9500) /µl, a neutrophil count of 3206±751/µl, an albumin level of 44.6±1.94 g/L, a CRP level of 1.000 (0.50-8.00) mg/L, and a presepsin level of 6.762±1.81 ng/mL. The HD patients had a leukocyte count of 5845 (3490-9780) /µl, a neutrophil count of 3667±1247/µl, an albumin level of 40.0±5.42 g/L, a CRP level of 6.8 (0.3-34.1) mg/L, a presepsin level of 4.22±2.14 ng/mL, and a procalcitonin level of 0.294±0.166 μg/L. In the 13 HD patients who had an infection during the follow-up, the CRP level measured during the period with no infection was 10.63±9.60 mg/L, the presepsin level was 3.86±2.02 ng/mL, and the procalcitonin level was 0.33(0.12-0.6) μg/L, while the CRP level measured during the period when the infection developed was 105.08±75.59 mg/L, the presepsin level was 4.81±2.00 ng/mL, and the procalcitonin level was 0.75(0.13-27.9) μg/L. Conclusion: The difference between the albumin, CRP and presepsin levels of the healthy control group and hemodialysis patients measured during the infection-free period was statistically significant (p= 0.000, p= 0.000, p= 0.000, respectively). The difference between the infection markers measured during the infection period and the leukocyte, neutrophil, CRP and procalcitonin levels measured during the infection period in 13 HD patients who had an infection during the follow-up was statistically significant (p= 0.007, p= 0.001, p= 0.000, p= 0.002, respectively).