Yörük kültüründe kuşaktan kuşağa aktarılan çocuk oyunlarının incelenmesi
An examination of traditional children's play passed down from generation to generation in Yörük culture
- Tez No: 907608
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı yörük kültüründe kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel çocuk oyunlarını belirlemektir. Ayrıca kuşaklar arası aktarılmış oyunların türleri, işlevleri ve içerik özelliklerini incelenmektir. Nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada olgubilim deseni kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Gerekli izinler alındıktan sonra üç farklı kuşaktan 14'er katılımcı olmak üzere toplam 42 katılımcıyla görüşme soruları aracılığıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde ses kayıtları alınmış daha sonra her bir görüşme yazılı metne dönüştürülmüştür. Yazılı metinlere dönüştürülen veriler önce K (Bayb Boomers), K1.1 (Y-Kuşağı) ve K1.1.1 (Alfa Kuşağı) oyunları şeklinde kodlanmıştır. Her bir kuşakta oynanan oyunlar“benzer ve farklı oyunlar”şeklinde başlıklar altında temalara ayrılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler anlatı ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada Baby Boomers kuşağının çocukluk döneminde 35 farklı oyun oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Y-Kuşağı'nın ise 34 farklı oyun oynadığı ve bu oyunlardan dokuzunun Baby Boomers kuşağından aktarılan oyunlar olduğu görülmüştür. Alfa Kuşağı çocukların 13 farklı oyun oynadığı bu oyunlardan sekiz tanesinin Y-Kuşağından aktarılan oyunlar olduğu belirlenmiştir. Üç kuşağın ortak oynadığı ve üç kuşak boyunca aktarılan sadece iki oyun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the traditional children's games passed down from generation to generation in the Yörük culture. Additionally, it aims to examine the types, functions, and content characteristics of the games transferred between generations. In a research study conducted using the qualitative research method, the phenomenology design was employed. In-depth interview technique was used for data collection. After obtaining the necessary permissions, in-depth interviews were conducted with a total of 42 participants, with 14 participants from each of three different generations. During the interviews, audio recordings were taken, and each interview was subsequently transcribed into written form. The transcribed data were first coded as K (Baby Boomers), K1.1 (Generation Y), and K1.1.1 (Generation Alpha) games. The games played within each generation were categorized under the themes of“similar and different games.”The data obtained within the scope of the research were analyzed using narrative and content analysis. The findings of the research revealed that the Baby Boomers generation played 35 different games during their childhood. It was found that Generation Y played 34 different games, nine of which were games passed down from the Baby Boomers generation. It was determined that Generation Alpha children played 13 different games, eight of which were passed down from Generation Y. It was concluded that only two games were commonly played by and transferred across all three generations.