The effects of mulligan concept among desk workers with non-specific chronic neck pain
Spesifik olmayan kronik boyun ağrılı masa başı çalışanlarında mulligan konseptinin etkileri
- Tez No: 907609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı Mulligan mobilizasyon tekniğinin plasebo etkisine karşı spesifik olmayan kronik boyun ağrılı masa başı çalışanlarında ağrı, eklem hareket açıklığı , kas kuvveti, boyun engellilik düzeyi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 18-60 yaşları arasında spesifik olmayan kronik boyun ağrılı 30 masa başı çalışanı dahil edilmiştir. Çalışmaya gönüllü olan 30 katılımcı Mulligan (n=15) ve Plasebo (n=15) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmaya Boyun Engellilik Index skorundan en az 5 puan almış katılımcılar alınmıştır. Mulligan grubuna Mulligan tekniği uygulanırken , plasebo grubuna Sham-Mulligan uygulanmıştır. Hastaların ağrı Görsel Analog Skala ( VAS) , eklem hareket açıklığı (ROM) universal gonyometre , kas enduransı chattanooga stabilizatör basınç biofeedback ünitesi , boyun engellilik düzeyi ve yaşam kalitesi (SF-36) değerleri tedavi öncesi ve sonrası olarak kaydedilmiştir. Katılımcılar haftada 3 toplamda 4 hafta olmak üzere 12 seans tedaviye alınmıştır. Her iki gruba fizik tedavi modaliteleri olan 20 dakika TENS , 5 dakika US ve 20 dakika Hotpack tedavisi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda , gruplar arası değerlendirmede ağrı (VAS) ve ROM değerlerinden fleksiyon, sağ ve sol rotasyon , sağ ve sol lateral fleksiyonda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. (p0,05). Boyun özür göstergesi ortalaması Mulligan ve Plasebo grubunda ön test son testten istatiksel olarak yüksekti (p0,05). Sonuç olarak Mulligan mobilizasyon tekniği nedeni belli olmayan kronik boyun ağrılı masa başı çalışanlarında ağrıyı azaltabilir ve eklem hareket kısıtlılığını iyileştirebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of the Mulligan mobilization technique versus placebo on pain, range of motion, muscle strength, neck disability level and quality of life in desk workers with chronic neck pain of unknown cause. The study included 30 desk workers aged 18-60 years with non-specific chronic neck pain. The 30 participants who volunteered for the study were divided into 2 groups as Mulligan (n=15) and Placebo (n=15). Participants who scored at least 5 points on the Neck Disability Index score were included in the study. Mulligan technique was applied to the Mulligan group, while Sham-Mulligan was applied to the placebo group. Pain Visual Analog Scale (VAS), Range of Motion (ROM) universal goniometer, muscle endurance Chattanooga stabilizer pressure biofeedback unit, Neck Disability Index (NDI) and quality of life (SF-36) values were recorded before and after treatment. Participants were treated for 12 sessions 3 times a week for a total of 4 weeks. Physical therapy modalities of TENS for 20 minutes, US for 5 minutes and HOTPACK for 20 minutes were applied to both groups. As a result of the study, it was found that there was a statistically significant difference between the groups in pain (VAS) and ROM values in flexion, right and left rotation, right and left lateral flexion (p0.05). The mean neck disability indicator was statistically higher in the Mulligan and Placebo groups pretest than posttest (p0.05). In conclusion, Mulligan mobilization technique may reduce pain and improve joint motion limitation in desk workers with chronic neck pain of unknown cause.