Cu-14.6Zn-16.1(%at.) alaşımındaki martensitik faz dönüşümü için DO3--18R kristalografik analizi
The Crystallographic analysis of DO3--18R for martensitic phase transformation at Cu-14.6Zn-16.1(%at.) alloy
  1. Tez No: 90761
  2. Yazar: HAVVA HAN KORUCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Soy metal bazlı alaşımlarda gözlenen şekil hatırlama olayı, termoelastik martensitin tersinir dönüşüm ile ana faza değişmesi olarak bilinir. Böylece, şekil hatırlama olaymm mekanizmasını daha iyi ortaya koymak için varyantlar arası bağıntıların bilinmesi oldukça önemlidir. Şekil hatırlamalı CuZnAl alaşımlarında martensitik dönüşüm, kübik bir yapıdan uzun periyotlu bir yapıya geçişle (B2 den 9R(ABCBCACAB) ye veya D03 den 18R(AB'CB'CA'CA'BA'BC'BC'AC'AB')) meydana gelir. Bu çalışmada DÛ3->M18R modeli kullanılarak üçlü CuZnAl alaşımlarındaki Cu- 14.6Zn-16.1Al (at.%) martensitik kristalografîk dönüşüm incelendi DO3 den 18R ye kadar dönüşüm modeli esas alınarak şekil hatırlamak Cu-14.6Zn-16.1Al (at.%) alaşımına ait hesaplanmış martensit habit düzlemi (0.1999 0.6805 0.7048) olarak bulundu. Bu sonucun diğer deneysel ve teorik çalışmalarla uyumlu olduğu gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Şekil Hatırlamalı Alaşımlar, Martensitik Faz Dönüşümü, Kristalografi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The shape memory effect observed in noble metal Copper based alloys is known to be associated with a reverse transformation of a termoelastic martensite to the parent phase. Therefore, it is very important to know the inter-variant relations in the undeformed state for a better understanding of mechanism of the shape memory effect. In shape memory CuZnAl alloys, a martensitic transformation occurs from a cubic structure, i.e. B2 to 9R (ABCBCACAB) or D03 to 18R (AB'CB'CA'CA'BA'BC'BC'AC'AB'). In this study, the crystallography of the martensitic transformation in ternary CuZnAl alloys, which is Cu-14.6Zn-16.1Al (% at.) alloy specially, by means of DO3 -»M18R model. The calculated habit plane of martensite in shape memory Cu- 14.6Zn-16.1Al (% at.) alloy was found to be (0.1999 0.6805 0.7048) respectively, assuming a model of DO3 to 18R structure (martensite). This conclusion has been showed that it is good agreement with theoretical results and experimental results. KEY WORDS: Shape Memory Alloys, Martensitic Phase Transformation, Crystallography