Evli çiftlerde bilinçli farkındalık, aile işlevselliği ve aile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between mindfulness, family functionality and family life satisfaction in married couples
- Tez No: 907610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE KOÇYİĞİT ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kişilerarası ilişkilerde bilinçli farkındalık son yıllarda araştırmalara konu olmakta, kişinin kendinin ve diğerlerinin farkında olması, yargılamadan, tepkisel davranmadan deneyimlerini kabul etmesi olarak tanımlanmaktadır. Evli bireylerin bilinçli farkındalığı ise evlilik kalitesi ve alınan doyumla ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda ailenin tüm üyeleriyle sağlıklı rol ve sorumluluklar üstlenmesi de aile bireylerinin doyumunu etkileyen bir faktör olarak dikkat çekmektedir. Bu iki değişkeninin aile yaşam doyumundaki rolünü anlamak amacıyla, bu araştırmada, evli çiftlerin bilinçli farkındalıkları ve aile işlevselliğinin aile yaşam doyumunu yordayıcılığı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Google Form aracılığıyla ulaşılan Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşamakta olan 497 evli çift (339 kadın, 154 erkek, dört cinsiyet belirtmeyen) oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması için“Kişisel Bilgi Formu”,“Evlilikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği”,“Aile Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Sistemik Aile İşlevselliği Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma verileri Çoklu Regresyon Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çoklu regresyon analizi ile bu araştırmada, evli çiftlerin aile yaşam doyumunun ne kadarlık kısmının evlilikte bilinçli farkındalık ve aile işlevselliği ile açıklanabileceği incelenmiştir. Araştırmanın bulguları evlilikte bilinçli farkındalığın ve aile işlevselliğinin aile yaşam doyumunun anlamlı bir yordayıcısı olduğunu; evlilikte bilinçli farkındalık ve sistemik aile işlevselliği ölçeği puanlarının aile yaşam doyumu ölçeği puanlarına ilişkin varyansın %45.3'ünü açıkladığını ortaya koymuştur. Ayrıca yordayıcı değişkenlerin aile yaşam doyumu puanları üzerindeki göreli önem sırası; aile işlevselliği ve evlilikte bilinçli farkındalık şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Mindfulness in interpersonal relationships has been the subject of research in recent years and is defined as being aware of oneself and others and accepting one's experiences without judgment or reactivity. Mindfulness of married individuals is associated with marital quality and satisfaction. At the same time, assuming healthy roles and responsibilities with all members of the family draws attention as a factor affecting the satisfaction of family members. In order to understand the role of these two variables in family life satisfaction, current study examined the predictive power of married couples mindfulness and family functioning on family life satisfaction. The study group of the research consisted of 497 married couples (339 women, 154 men, four gender-neutral) living in various cities of Turkey who were reached through Google Form.“Personal Information Form”,“Mindfulness in Marriage Scale”,“Family Life Satisfaction Scale”and“ Systemic Family Functionality Scale ”were used to collect the data. SPSS package program was used to analyze the data obtained. The data were analyzed using Multiple Regression Analysis. With multiple regression analysis, it was examined how much of the family life satisfaction of married couples could be explained by mindfulness in marriage and family functioning. The findings of the study reveal that marital mindfulness and family functioning were significant predictors of family life satisfaction; marital mindfulness and systemic family functioning scale scores explained 45.3% of the variance of family life satisfaction scale scores. In addition, the relative order of importance of the predictor variables on family life satisfaction scores is family functioning and mindfulness in marriage.