Kırım kongo kanamalı ateşi hastalığında nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin ve presepsin düzeylerinin araştırılması
Investigation of neutrophil gelatinase associated lipocalin and presepsin levels in crimean congo hemorative fever
- Tez No: 907625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SAFİYE ŞAY COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
NGAL, nötrofillerden salgılanan bir glikoprotein olup, özellikle bakteriyel enfeksiyonlar olmak üzere enfeksiyon hastalıklarında ve inflamatuar süreçlerde önemli bir rol oynamaktadır. Presepsin ise CD14 proteininin bir parçası olarak özellikle bakteriyel enfeksiyonlarda ve inflamatuar tablolarda immün yanıtın göstergesi kabul edilmektedir. Ancak viral enfeksiyonlardaki rolleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamız, KKKA hastalarında ve sağlıklı bireylerde, NGAL ve presepsin düzeylerinin birlikte araştırıldığı literatürdeki ilk çalışma özelliğini taşımaktadır. Amacımız, KKKA hastaları ve kontrol grubu arasında bu biyobelirteçlerin düzeylerini karşılaştırmak ve hastalığın tanı ve prognoz takibine olası katkılarını belirlemektir. Çalışmaya KKKA hastalığı ile takip edilen 80 hasta grubu ve 50 sağlıklı bireyin serum örnekleri dahil edildi. NGAL ve presepsin düzeyleri Enzim Bağlı İmmünosorbent Testi (ELISA) ile ölçüldü ve sonuçlar istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Hastaların yaş ortalaması 50,17±16,22 yıldı. Hastaların %66.3'ü erkekti.
Özet (Çeviri)
NGAL is a glycoprotein secreted by neutrophils, playing a significant role in infection diseases, particularly bacterial infections, and inflammatory processes. Presepsin, as a part of the CD14 protein, is considered an immune response indicator, especially in bacterial infections and inflammatory conditions. However, its role in viral infections is not yet fully understood. This is the first study in the literature investigating NGAL and presepsin levels in CCHF patients and healthy individuals. Our aim was to compare the levels of these biomarkers between CCHF patients and controls and to determine their possible contribution to the diagnosis and prognosis of the disease. The study included serum samples from 80 patients diagnosed with CCHF and 50 healthy individuals. NGAL and presepsin levels were measured using Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA), and the results were statistically analyzed. The mean age of the patients was 50.17±16.22 years, with 66.3% of the patients being male.