Kırım-Kongo kanamalı ateşi virüsüne karşı monoklonal antikor üretimi
Production of monoclonal antibody against Crimean-Congo hemorrhagic fever virus
- Tez No: 937960
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde Kırım-Kongo kanamalı ateşi virüsünün (KKKAV) yaygın coğrafik dağılımı, yüksek mortalite ile birlikte ciddi insan hastalıklarına neden olabilmesi ve bir biyoterörizm ajanı olarak kasıtlı kullanımı hakkındaki endişeler, KKKAV'yi önemli bir insan patojeni haline getirmiştir. Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığında olduğu gibi, belirli ve etkili bir tedavinin mevcut olmadığı viral enfeksiyonlarında, monoklonal antikor (mAb)-tabanlı tedavinin gelecek vaat eden, güvenilir bir alternatif strateji olabileceği düşünülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye'de önemli bir sorun olan Kırım-Kongo kanamalı ateşi virüsü NC proteinine karşı monoklonal antikorların üretimi hedeflenmiştir. Böyle bir çalışma kapsamında herhangi bir viral epitopa hedeflenmiş (konformasyon bağımlı ya da bağımsız) antikorların elde edilebilmesi ve bu üretilen mAb'lerin, terapötik ve/veya tanısal kullanım olasılıklarının sorgulanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the widespread geographic distribution of Crimean-Congo hemorrhagic fever virus (CCHFV), its potential to cause serious human disease with high mortality, and concerns about its deliberate use as a bioterrorism agent have made CCHFV an important human pathogen. Monoclonal antibody (mAb)-based therapy is considered a promising and reliable alternative strategy for viral infections such as Crimean-Congo hemorrhagic fever, for which no specific and effective treatment is available. Within the scope of this thesis, the production of monoclonal antibodies against the NC protein of the Crimean-Congo hemorrhagic fever virus, which is an important problem in Turkey, was aimed. Within the scope of such a study, it was aimed to obtain antibodies targeted to any viral epitope (conformation dependent or independent) and to evaluate the therapeutic and/or diagnostic usage possibilities of these produced mAbs.