Isparta ekolojik şartlarında bazı macar fiği çeşit ve hatlarının verim ve verim öğeleri üzerinde bir araştırma
An Investigation on yield and yield factors of some hungarian vetch cultivars and lines in Isparta ecological conditions
  1. Tez No: 90763
  2. Yazar: HALE AĞGÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT BALABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Bu çalışma 20 adet Macar fiği çeşit ve hattının İsparta ekolojik şartlarına uyum yeteneklerini belirlemek amacıyla 1996-1997 vejetasyon döneminde yapılmıştır. Bitki boyu (35.7-54.0 cm) ve çiçeklenme süresi (196.6-202.3 gün) bakımından çeşit ve hatlar arasında önemli farklılıklar belirlenmiştir. Çeşit ve hatlara göre bitkide bakla sayısı 11.0-21.0 adet/ bitki, baklada tane sayısı 3.9-5.2 adet/bakla, 1000 tane ağırlıkları 38.0-53.3 g. ve ham kül oram ise (kuru madde de) % 1 0- 1 4 arasında değişim göstermiştir. Çalışmada en yüksek yaş ot, kuru ot ve kuru madde verimleri sırası ile 1313.3 kg/da, 421.6 kg/da ve 304.0 kg/da olarak Ege Beyazı çeşidinde belirlenirken, en düşük verimler ise 903.3 kg/da, 285.3 kg/da ve 221.6 kg/da ile 720-1 hattında bulunmuştur. Tane verimi açısından çeşit ve hatlar arasında önemli farklılıklar olduğu saptanmış ve en yüksek tane verimleri 99.4 kg/da, 94.8 kg/da ve 93.7 kg/da olarak 1000 nolu hat, Ege Beyazı çeşidi ve 999 nolu hatta belirlenirken, en düşük tane verimleri ise 72.8 kg/da ve 73.1 kg/da olarak 630 ve 1017 nolu hatlarında tespit edilmiştir. En yüksek ot ve tane verimlerinin elde edildiği Ege Beyazı çeşidiyle 1000 nolu hat bölge için önerilebilir bulunmuş, ancak daha güvenli sonuçların alınabilmesi için çalışmanın devam eden yıllarda da sürdürülmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Macar fiği, çeşit, hat, bakla sayısı, tane sayısı, 1000 tane ağırlığı, ham kül oram, yaş ot, kuru ot, kuru madde.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study was carried out to determine the adaptation abilities of twenty hungarian vetch cultivar and lines in 1996-1997 in İsparta ecological conditions. Significant variations were found among cultivar and lines in accordance with plant height (35.7-54.0 cm ) and flowering time (196.6-202.3 days). According to cultivar and lines, pod number per plant, grain number per pod, 1000 grain weight and crude ash rate were varied between 11.0-21.0 unit/ plant 3.9-5.2 unit/ pod, 38.0-53.3 g. and 10-14 % respectively. In this research, the highest green herbage, dry herbage and dry matter yield were determined in order to 1313.3 kg/da, 421.6 kg/da and 304.0 kg/da in Ege Beyazı cultivar and the lowest green herbage, dry herbage and dry matter yield were determined as 903.3 kg/da, 285.3 kg/da and 221.6 kg/da in 720-1 line ranking respectively. From the point of the view of grain yield, significant variations were found among cultivar and lines. The highest grain yield were determined in Ege Beyazı cultivar, 1000 and 999 number lines with 99.4 kg/da, 94.8 kg/da and 93.7 kg/ da. Ege Beyazı cultivar and 1000 number line were found hopefully in accordance with forage and grain yield. KEY WORBS: Hungarian vetch, cultivar, line, pod number, grain number, 1000 grain weight, crude ash rate, green herbage, dry herbage, dry matter.