Bazı fiğ çeşitlerinin Isparta ekolojik koşullarında kışa dayanımları ile verim ve verim öğeleri
A study on yield and yield components and winter-hardiness of some vetch culti̇vars and lines in i̇sparta conditions
- Tez No: 78789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT BALABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu araştırma 23 adet tüylü fiğ çeşit ve hatlarının {Vicia villosa Roth.) Isparta-ekolojik şartlarında kışa dayanımları ile verim ve verim öğelerinin saptanması amacıyla 1996-1997 ekim sezonunda yürütülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgulara göre kışa dayanma değerleri 5.33 ile 10.0 arasında bulunmuştur. Denemede kullanılan çeşit ve hatların % 50 çiçeklerime gün sayılan 193.3 gün ile 216.0 gün arasında değişmiştir. Olgunlaşma süresi ise 237.3 gün ile 255.0 gün arasında değişmiştir. Çeşit ve hatlara göre bitki boyu 73.7 cm ile 98.7 cm arasında değişmiş, en düşük bitki boyu 642/1 nolu hatta, en yüksek bitki boyu ise 1 167 nolu hatta ölçülmüştür. En az yeşil ot verimi 750.0 kg/da ile 645/2 numaralı hattan en fazla yeşil ot verimi ise 2610.0 kg/da ile 1006 numaralı hattan elde edilmiştir. En düşük kuru madde oranı % 16.3 ile 1 177 nolu hatta, en yüksek kuru madde oram ise % 22.0 ile 642/2 nolu hatta bulunmuştur. Dekara kuru ot verimi en düşük 150.1 kg/da ile 645/2 nolu hattan, en yüksek ise 483.3 kg/da ile 1010 nolu hattan sağlanmıştır. Ham protein oranlan % 20.5 ile % 26.4 arasında değişim göstermiştir. Ham protein verimi en düşük 645/2 nolu hatta 34.6 kg/da iken en yüksek ise 1181 nolu hatta 114.3 kg/da olarak bulunmuştur. Bitkide bakla sayısı en az 5.5 bakla/bitki ile 642/1 nolu hatta, en fazla ise 21.0 bakla/bitki ile 1011 nolu hatta sayılmıştır. Baklada dane sayısı çeşit ve hatlara göre 2.8 ile 3.7 dane/bakla arasında varyasyon göstermiştir. Bakla eni en düşük 6.2 mm ile 1005 nolu en yüksek ise 7.6 mm ile 648/2 nolu hatta ölçülmüştür. Bakla boyu çeşit ve hatlar arasında önemsiz olup 25.9 -3 1.0 mm arasında değişim göstermiştir. Çeşit ve hatların tohum verimleri dekara 82.0 kg ile 266.5 kg ile arasında değişmiş, en düşük tohum verimi 645/2 nolu hattan, en yüksek tohum verimi ise 1181 nolu hattan alınmıştır. Saman verimi en düşük 372.1 kg/da ile 1010 nolu hattan elde edilirken, en yüksek 989.5 kg/da ile 1181 nolu hattan elde edilmiştir. Çeşit ve hatlara göre 1000 tane ağırlığı 31.1 g ile 47.2 g arasında değişmiş, en düşük 648/2 nolu hattan elde edilirken, en yüksek 1000 tane ağırlığı ise 1010 nolu hattan elde edilmiştir. En düşük hasat indeksi %15.8 ile 645/2 nolu hatta iken, en yüksek hasat indeksi % 33.8 ile 1006 nolu hatta bulunmuştur. Biyolojik verim ise 473.4 kg/da ile 1256.0 kg/da arasında değişmiş olup, en düşük biyolojik verim 648/2 nolu hattan ölçülmüş iken en yüksek biyolojik 1181 nolu hatta ölçülmüştür. Birim alandaki kuru ot verimi ile yaş ot verimi (r=0.972**), protein verimi (r= 0.929**) ve bitki boyu (r=609**) arasında pozitif ve önemli ilişki tespit edilmiştir. Birim alandaki tohum verimi ile biyolojik verim (r=0.741**), bitki boyu (r= 0.576**), yaş ot verimi (r=0.443**) arasında olumlu ve önemli bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 22 hairy vetch (Vicia villosa Roth.) lines and 1 cultivar were grown in 1996-1997 winter season in Isparta -Atabey conditions. The aim of this project is to investigate on yield and yield components and winter-hardiness of some hairy vetch cultivars and lines in Isparta conditions The results of factors observed can be summarized as follows; The winter-hardiness varied from 5.3 to 10.0. The period that is from sowing to 50% flowering date was 216.0 days for the line 642/1 the longest, and 194.3 days for line 1006, the shortest. The line 642/1 had the longest number of maturity days with 237.3 days and the line 1006 had the shortest maturity days with 225.0 days. The plant height of lines and cultivar varied from 73.7 cm to 98.7 cm, the lowest plant height was measured from the line 642/1, and the highest was measured from the line 1 167. The lowest green herbage yield was produced by accession no 645/2 with 750.0 kg/da; the highest was produced by accession no 1010 with 2610.0 kg/da. The lowest hay yield was produced from line 645/2 withl50.0 kg/da, the highest hay yield was produced by accession no 1010 with 483.3kg/da. While the line 1 177 had the lowest ratio of dry matter with 16.3%, the line 642/2 had the highest rate of dry matter with 22.0 %. The rate of crude protein varied between 20.5 and %-26.4 %. The lowest crude protein yield was obtained from the line 645/2 with 34.6 kg/da, the best crude protein yield was obtained from the line 1181 with 114.3 kg/da. The least number of pods per plant was counted in the line 642/1 with 5.5 and the highest number of pods per plant was counted in the line 1011 with 21.0. The seed number per pod was counted between 3.4 and 3.7. While the linel005 had the lowest pod width with 6.3 mm, the line 648/2 had the highest pod width with 7.7 mm. The pod length was measured between 25.9 cm -31.0 cm. Seed yield varied from 82.0 to 266.5 kg/da; The the lowest seed yield was obtained from the line 645/2 and the highest seed yield was obtained from the line 1181. While the line 1010 had the lowest straw yield with 372.1 kg/da, the line 1181 had the highest straw yield with 989.5 kg/da. The lowest harvest indeks was obtained from the line 645/2 with 15.8% and the best harvest index was obtained from the line 1006 with 33.8%. The weight of 1000-kernel ranged between 31.1 and 47.2 gr. The lowest 1000- kernel weight was produced from line 648/2, the highest was produced by accession no 1010. While the line 648/2 had the lowest biological yield with 473.4 kg/da and the linel 181 had the highest biological yield with 1256.0 kg/da. The correlation coefficients (r) which were among dry matter yield and green matter yield (r=0.972**), crude protein yield (r=0.929**) and plant height (r=0.609**) were determined highly significant and pozitive. Some relation which were among the grain yield biologicial yield (r= 0.707**), plant height (r=0.676**), green herbage yield (r= 0.443**) characters were highly significant and pozitive. KEY WORDS; Hairy vetch (Vicia villosa), winter crop, green harbage yield, seed yield, biologicial yield.