Öğretmenlerin değer öğretimi bağlamında Ömer Seyfettin hikayelerini tercih etme düzeylerinin belirlenmesi
Determining the levels of teachers' preference of Ömer Seyfettin stories in the context of values teaching
- Tez No: 907634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL GÜLCÜ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Değer eğitimi bireylerin ve toplumların ahlaki değerlerini ve karakter özeliklerini geliştirmeyi amaçlayan bir eğitim sürecidir. Bu süreçte bireyler doğruyu ve yanlışı, iyiyi ve kötüyü ayırt eder. Saygı, dürüstlük, sorumluluk, yardımseverlik, vatanseverlik gibi değerlerin önemi vurgulanır. Değerlerine sahip çıkan bireyler toplumda daha huzurlu ve barış ortamı içerisinde yaşayabilirler. Değer eğitimi ailede başlar ve okullarla devam eden bir süreçtir. Bu süreçte değer eğitimi verilirken birçok kaynaktan yararlanılabilir. Bunlardan birisi hikayelerdir. Hikayeler çocukların empati kurabileceği hayal güçlerini aktif kılan bir unsurdur. Ömer Seyfettin hikayeleri de Türk edebiyatına önemli katkılar sağladığı gibi değer öğretimi açısından da kullanılabilecek hikayeler arasındadır. Hikayelerinde toplumun farklı kesimlerinden insanları ve onların yaşadığı olayları konu alır. Ömer Seyfettin hikayelerinde yer alan karakterler aracılığıyla, çeşitli değerleri okurlara aktarır. Bu nedenle, değer eğitimi açısından önemli bir kaynak olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin değer öğretimi bağlamında Ömer Seyfettin hikayelerini tercih etme düzeylerinin belirlenmesidir. Bu araştırma karma araştırma yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Karma araştırma; nitel ve nicel araştırmaların birleştirilmesiyle oluşan bir araştırma yöntemidir. Araştırmanın nicel kısmında Antalya ilinde görev yapmakta olan 134 öğretmene anket formu uygulanmıştır. Anket formu öğretmenlerin değerler eğitimi açısından Ömer Seyfettin hikayelerini tercih etme düzeylerini değerlendirmeye yönelik sorular içermektedir. Nicel veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel araştırma kısmında Antalya ili Kepez ilçesinde bulunan bir devlet okulu ile Döşemealtı ilçesinde bulunan bir özel okuldaki 10 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Öğretmenlerin değerler eğitimi açısından Ömer Seyfettin'i tercih etme nedenlerini anlamak için önceden hazırlanmış görüşme soruları yönlendirilmiştir. Görüşmelerin kayıtları, kodlama içerik analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma toplam 144 katılımcı ile yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre öğretmenler değer kavramı hakkında yeterli bilgiye sahiptirler. Öğretmenler derslerinde değerler eğitimi kapsamında hikayeler gibi çeşitli yöntem ve kaynaklardan yararlanmakta ve Ömer Seyfettin hakkında yeterli bilgiye sahiptirler. Öğretmenler çocukluk yıllarında Ömer Seyfettin hikayelerini okumuşlardır. Öğretmenler Ömer Seyfettin hikayelerindeki değer boyutunun farkındadırlar ve derslerinde Ömer Seyfettin hikayelerini değer öğretimi bağlamında kullanmayı tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Value education is an educational process designed to instill social values and character traits in individuals. This process helps individuals distinguish between right and wrong, and good and bad, emphasizing values such as respect, honesty, responsibility, helpfulness, and patriotism. Individuals who embrace these values tend to live in a more harmonious society. Value education begins within the family and continues in schools, utilizing various resources. Among these resources, stories play a crucial role by engaging imagination and empathy, making them valuable tools for teaching values. Ömer Seyfettin's stories, significant in Turkish literature, also serve as important resources for value education. His stories feature characters from diverse backgrounds and their experiences, conveying various values to readers. Therefore, Seyfettin's stories can be considered a vital resource in the context of value education. This study aims to assess the extent to which classroom teachers select Ömer Seyfettin's stories for teaching values. Employing a mixed research method, the study combines qualitative and quantitative approaches. A survey was administered to 134 teachers in Antalya to evaluate their preference for using Seyfettin's stories in education. Quantitative data were analyzed using the SPSS program. Additionally, qualitative data were collected through interviews with 10 teachers from public and private schools in Antalya's Kepez and Döşemealtı districts. These interviews explored teachers' reasons for choosing Seyfettin's stories for value education, and the data were analyzed using content analysis. Key findings from the research include that teachers possess a strong understanding of value characteristics and use various methods and resources, including stories, in their value education lessons. They are familiar with Ömer Seyfettin's stories, having read them during their childhood, and they recognize the value changes depicted in these stories. Additionally, there is a notable preference among teachers for using Seyfettin's stories in value education.